Żywiec: antyaborcyjna pikieta przed Urzędem Miejskim

2009-09-25 00:00:00
Żywiec: antyaborcyjna pikieta przed Urzędem Miejskim

Mieszkańcy Żywca mogli dziś, 25 września, zobaczyć fragmenty antyaborcyjnej wystawy, na której prezentację nie zgodził się burmistrz. Fundacja PRO i bielscy Rycerze Kolumba przeprowadzili w południe przed Urzędem Miejskim w Żywcu pikietę. Uczestnicy akcji zaprezentowali niektóre plakaty pochodzące z wystawy "Wybierz życie". Protestując także przeciwko decyzji burmistrza Antoniego Szlagora, który nie pozwolił na umieszczenie w centrum miasta plansz ze zdjęciami ofiar aborcji, przypominali, że wystawa ocala życie. W pikiecie wzięło udział kilkanaście osób.

Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO zwracając się do dziennikarzy, podkreślał, że ciągle znajdują się ludzie, którzy chcieliby nałożyć pęta prawdzie. – Nie jest rolą burmistrza określanie, co wolno pokazać, czego nie wolno w przestrzeni publicznej, szczególnie, jeśli chodzi o prawdę – mówił obrońca życia, wyrażając zadowolenie, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej uznało, że decyzja burmistrza Żywca zakazująca prezentacji antyaborcyjnej wystawy była niezgodna z prawem.

Komentując treść wywieszonego przez burmistrza na budynku magistratu transparentu, na którym napisał, że jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji, Dzierżawski zauważył, że jest to tylko ogólna deklaracja – Ciekawe, co pan burmistrz robi konkretnego, by nie zabijano dzieci – mówił obrońca życia, zapowiadając, że będzie chciał zorganizować wystawę w Żywcu i wystąpi o pozwolenie na to.

Tymczasem Szlagor powtórzył dziś, że dopóki on będzie gospodarzem miasta, wystawy na rynku żywieckim nie będzie. – Moja decyzja jest ostateczna. Wystawy nigdy tu nie będzie – dodał.

Uczestnicy piątkowej manifestacji wyrazili solidarność z ks. Markiem Gancarczykiem i redakcją "Gościa Niedzielnego". – Prześladowania nie powstrzymają ludzi sumienia – podkreślali.

Kierujący Wydziałem Duszpasterstwa Rodzinnego w bielsko-żywieckiej kurii ks. prałat Franciszek Płonka podkreślił, że wystawa od początku była akceptowana przez ordynariusza. – Rycerze Kolumba byli u biskupa Rakoczego i otrzymali jego błogosławieństwo. To jest wielka batalia nie o wystawę, lecz o podstawowe pytanie: czy uznamy człowieka od początku, czy też nie. Wystawa przypomina, że nienarodzone dziecko jest człowiekiem, nikim innym – zaznacza w rozmowie z KAI.

Marek Wójcik z bielskiej Rady Rycerzy Kolumba podkreśla z kolei, że wystawa jest bardzo potrzebna, by walczyć z ignorancją w sprawie aborcji. – Szkoda, że nie mogła się odbyć w centrum Żywca – dodaje.

Burmistrz Żywca nie zgodził się, by 15 sierpnia br. w mieście zawisły zdjęcia ofiar aborcji, ze względu m.in. na „oddźwięk społeczny”, jaki wywołała ta ekspozycja w Bielsku-Białej. Zamiast publicznego miejsca urzędnik zaproponował zamknięte pomieszczenia muzealne. Od tej decyzji odwołała się Rada Lokalna bielskich Rycerzy Kolumba.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że decyzja burmistrza Żywca była niezgodna z prawem.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano cztery lata temu w Łodzi. Od tego czasu była już w kilku innych miastach. Jej twórcom kilkakrotnie wytaczano postępowania sądowe, powołując się na drastyczność fotogramów. Wszystkie sprawy oskarżyciele przegrali.

17 lipca br. dziesięć plansz z fotografiami nienarodzonych dzieci na różnym etapie rozwoju, na których dokonano aborcji, zawisło na dwa tygodnie na Placu Chrobrego – jednym z najruchliwszych miejsc w Bielsku-Białej. Zdjęcia zmasakrowanych płodów zestawione były z fotografiami prezentującymi m.in. eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach, czy przykładami ludobójstwa na świecie.

Kilkanaście osób napisało list protestacyjny do prezydenta Bielska-Białej, domagając się przeniesienia wystawy do pomieszczenia zamkniętego. Apel poparło około 200 internautów. Bielski magistrat postanowił nie ingerować w wystawę.

W Żywcu wystawa miała być prezentowana od 15 do 30 sierpnia br.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.