”Cristiada” pod Wawelem

2013-04-08 00:00:00
”Cristiada” pod Wawelem

Kilkuset ludzi w sali kinowej krakowskiego kina Kijów. Krótka prelekcja. Gasną światła. Zapada cisza. Cisza głęboka jak nigdy. Widzowie, minuta po minucie, zatapiają się w heroicznej walce Cristeros o wolność. O wolność w imię Boga.

Choć wiosna się spóźnia, a na krakowskich ulicach i chodnikach wciąż zalegają śniegi, mieszkańcy miasta nie myśleli zalegać w domach. Czwartkowy wieczór przyciągnął do kina kilkaset osób, które chciały bliżej poznać historię bohaterskiej walki Cristeros, którzy, w rządzonym przez rewolucjonistów Meksyku, dumnie podnieśli głowy, by mężnie walczyć o wolność w imię Pana Boga. „Viva Cristo Rey” – pozdrawiają się, dodając sobie otuchy, żołnierze krucjaty.

Jeszcze przed samym filmem widzów powitał wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana” Sławomir Skiba. Po nim w tematykę filmu wprowadził widzów Jerzy Wolak, publicysta dwumiesięcznika „Polonia Christiana” i portalu „PCh24.pl”.

Dzieło Deana Wrighta pokazuje męską postawę meksykańskich katolików w obliczu radykalnych prześladowań wiary. Powstanie Cristeros było porywem serca ludzi, którzy chcąc pozostać wiernymi Kościołowi, nie mogli zgodzić się na barbarzyńskie działania antykatolickich władz. Zorganizowana przez nich Krucjata (Cristiada) była wydarzeniem epokowym w historii Nowego Świata.

Obok filmu nie można przejść obojętnie. Uzmysławia on, jak straszliwą walkę musieli stoczyć katolicy w obronie wiary. Nie była to pierwsza i nie ostatnia tak straszna walka z wrogami Pana Jezusa, tymi, którzy budują świat w kontrze do prawa Bożego.

Walka z cywilizacją nihilistyczną trwa zresztą do dzisiaj. Po filmie zwrócił na to uwagę historyk, dr Jarosław Szarek. – „Cristiada” to obraz wielkiego heroizmu katolików, którzy walczyli z cywilizacją uderzającą w samego Pana Boga. Ta walka toczy się po dziś dzień. W Europie co prawda władza nie niszczy Kościołów, ale atakowana jest na przykład rodzina – ocenił na gorąco.

Jakie wrażenie film wywarł na widowni? Wiele mówiły poruszone twarze tych, których namówiliśmy na rozmowę. – Tak zdecydowana gotowość do tego, by cierpieć w imię Jezusa robi wielkie wrażenie – powiedziała 26 – letnia Dominika. – Przyznam, że ten film to przede wszystkim taki impuls do refleksji na temat tego jaka powinna być postawa katolików także dzisiaj. To nie szukanie na siłę jakiejś ugody, kompromisu, ale nazywanie zła po imieniu i walka z nim. Prześladowcy nie mają żadnych zasad, i bezwzględnie wypowiadają brutalną wojnę – stwierdził 49 – letni Stanisław.

Stawianie czoła złu wymaga odwagi. Cristeros musieli wykazać się wyjątkowym heroizmem, ale także i dzisiaj wierność Bogu wymaga wyrzeczeń a nierzadko bohaterstwa. – Wielu po prostu wstydzi się przyznać do Boga. A oni ginęli, krzycząc jego imię. Ja zresztą miałem też podczas filmu cały czas taką myśl, że dzisiaj „Cristiada” dzieje się cały czas w Afryce, czy na Bliskim Wschodzie. Tam morduje się chrześcijan – kończy Stanisław.



PCh24.pl

W tych kinach zobaczysz „Cristiadę”




We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.