Abp Ravasi: czarna karta w historii kultury

2008-01-17 00:00:00

„Są trzy miejsca niedostępne dla Papieża: Moskwa, Pekin i uniwersytet w Rzymie. Ale jeżeli Benedykt nie może przybyć na La Sapienza, La Sapienza przybywa do Benedykta”. Tak jeden ze studentów tej uczelni, obecnych na audiencji ogólnej 16 stycznia, skomentował odwołanie planowanej tam na czwartek papieskiej wizyty – informuje Radio Watykańskie. We Włoszech nie milkną głosy oburzenia wywołane skandalicznym oprotestowaniem przez garstkę naukowców i studentów wizyty papieża na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza.

W tym przypadku mamy z jednej strony swoisty kulturowy fundamentalizm, który przejawił się w tej niemal zasadniczej odmowie wysłuchania i spotkania się. Z drugiej strony jest naprawdę bezmyślne, by świat kultury nie uwzględniał również wątku religijnego, teologicznego, duchowego, który przez stulecia warunkował i ubogacał Zachód i cały świat – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący papieskiej Rady ds. Kultury, abp Gianfranco Ravasi. Jego zdaniem „odrzucenie i nieuwzględnianie fenomenu religijnego, duchowego jako ważnego składnika kultury sprawiło, że to, co się wydarzyło, jest czarną kartą nie tyle w kwestii relacji z religią, co czarną kartą w historii kultury”.

RW przypomina, że pretekstem dla sprzeciwu niewielkiej grupy 67 naukowców wobec planowanej wizyty Benedykta XVI na największym europejskim uniwersytecie była pochodząca z 1990 r. wypowiedź obecnego Papieża o Galileuszu. Okazuje się, że kard. Joseph Ratzinger wcale nie krytykował wówczas XVII-wiecznego włoskiego uczonego. Przeciwnie, bronił go – informuje „L’Osservatore Romano” w artykule, opublikowanym 16 stycznia br. Jego autor to nie katolik, ale żyd. Prof. Giorgio Israel jest historykiem matematyki i nauk ścisłych właśnie na rzymskim uniwersytecie „La Sapienza”.

Prof. Israel przypomina, że ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary przytoczył wypowiedź austriackiego filozofa Paula Feyerabenda, określając go wyraźnie jako agnostyka i sceptyka. Chodziło o zilustrowanie, jak od XVIII w. zmieniła się ocena procesu Galileusza, uważanego początkowo za przejaw średniowiecznego obskurantyzmu Kościoła. W XX stuleciu Feyerabend uznał, że proces był słuszny, bo Galileusz nie udowodnił przekonująco systemu heliocentrycznego. Kard. Ratzinger podkreślił jednak, że wcale nie cytuje go w celach apologetycznych. „Wiara nie wyrasta z odrzucania racjonalności” – powiedział wówczas obecny Papież. Bronił racjonalizmu Galileusza przed postmodernistycznym sceptycyzmem i relatywizmem.

Przeoczenie właściwego sensu wypowiedzi Benedykta XVI jest dla wykładowcy uniwersytetu profesjonalnie niedopuszczalne – stwierdza na łamach „L’Osservatore Romano” prof. Israel.

Ubolewanie z powodu „niedopuszczalnych przejawów nietolerancji” wyraził w osobistym liście do Papieża prezydent Giorgio Napolitano. Przypomnijmy, że obecny szef Republiki Włoskiej jest weteranem ruchu komunistycznego – podaje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.