Austria: Kościół ubolewa po legalizacji ”związków partnerskich”
2009-12-11 00:00:00

Kościół w Austrii z ubolewaniem przyjął decyzję izby niższej parlamentu – Rady Narodowej z 10 grudnia o możliwości cywilnego rejestrowania tzw. „związków partnerskich”. Zdaniem odpowiedzialnego w tamtejszym episkopacie za problematykę rodzinną bpa Klausa Künga, jest to „bolesny sygnał”.
Obawia się on, że akt ten może prowadzić do pełnego zrównania praw par homoseksualnych z małżeństwami kobiety i mężczyzny. Jak zaznaczył hierarcha, stanowisko tej treści wyraziła już wcześniej Konferencja Biskupów Austriackich.
Projekt ustawy o tzw. „rejestrowanym partnerstwie” przewiduje, że ma to być jedynie akt spisany w urzędzie dzielnicowym lub miejskim. Nie przewiduje się ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Z najsilniejszą krytyką projektu ustawy wystąpili przedstawiciele wolnościowej partii FPÖ. „To krucjata przeciwko rodzinom” - twierdzą jej przedstawiciele, a szef partii Heinz-Christian Strache uważa, że jest to „pogrzebanie instytucji małżeństwa”.
Ustawę zaakceptowali przedstawiciele Sojuszu dla Przyszłości Austrii (BZÖ). Politycy Partii Zielonych ubolewają, że w dalszym ciągu związki homoseksualne są dyskryminowane wobec praw, jakie mają małżeństwa.
Zdaniem minister ds. kobiet Gabriele Heinisch-Hosek z socjalistycznej SPÖ, ustawa w niektórych punktach, jak np. niemożliwość ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, jest za mało otwarta. Natomiast minister sprawiedliwości z ludowej ÖVP, Claudia Bandion-Ortner stwierdziła, iż jest to „rozwiązanie optymalne do zaakceptowania”, a możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne nie spotkałaby się z akceptacją społeczną. Taka propozycja była również rozważana przez parlament, ale nie została przyjęta przez posłów.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.