Austria: państwo winno wspierać kobiety ciężarne i rodziny wielodzietne

2008-01-15 00:00:00

Działająca w Austrii fundacja „Akcja Życie” (Aktion Leben) zainicjowała akcję obywatelską, której celem jest stworzenie przez parlament prawnych podstaw dla rodzin wielodzietnych i kobiet ciężarnych – informuje KAI.


Fundacja domaga się utworzenia finansowanego z pieniędzy publicznych funduszu pomocy kobietom ciężarnym w trudnych sytuacjach życiowych, lepszego i ciągłego informowania o poradnictwie dla kobiet ciężarnych, pomocy dla rodziców dzieci z upośledzeniami oraz poprawy w zakresie opieki nad dziećmi. Swój katalog życzeń fundacja przedstawiła na konferencji prasowej w Wiedniu.

Dokument „Akcji Życie” zatytułowany „Z dziećmi w przyszłość” apeluje o większą pomoc kobietom w trudnych sytuacjach życiowych. Według Martiny Kronthaler, sekretarza generalnego fundacji, doraźnej pomocy na utrzymanie można by udzielać ze specjalnego funduszu, obliczanego na ok. 5 mln euro, niezależnego od zasiłku na dziecko. Szacuje się, że takiego wsparcia potrzebuje w Austrii rocznie ok. 16 tys. ciężarnych kobiet.

Jako przykład Kronthaler wymieniła istniejące już fundusze pomocy w archidiecezjach Wiednia i Salzburga. Tylko z funduszu Archidiecezji Wiedeńskiej „Akcja Życie“ otrzymała w 2006 r. ok. 240 tys. euro, z czego udzielono wsparcia 815 kobietom.

Według Paula Aigingera, przewodniczącego „Akcji Życie“, działania wspierające kobiety ciężarne są pilnie potrzebne w związku z drastycznym spadkiem narodzeń w Austrii od 2004 roku. Prof. Aiginger zauważył, że obecnie w Austrii „łatwiej jest otrzymać zgodę na przerwanie ciąży, niż pomoc dla życia z dzieckiem“, a osoba, która wyda na świat dziecko z upośledzeniem, „musi przez całe życie walczyć o wsparcie i opiekę”. – Trzeba więc wzmacniać rodziców, żeby z większym zaufaniem wypowiadali swoje tak dla życia”.

Parlamentarna inicjatywa obywatelska „Akcji Życie“ prowadzona będzie do 30 czerwca. Jesienią dokument wraz z podpisami wszystkich obywateli, opowiadających się za tą inicjatywą, zostanie przekazany przewodniczącej parlamentu, Barbarze Prammer. Listy do podpisu są wyłożone we wszystkich diecezjach, parafiach, ośrodkach pomocy rodzicom i dzieciom, a także w Internecie.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.