Blair - jako premier wspierał aborcję, teraz został katolikiem

2007-12-27 00:00:00
Blair - jako premier wspierał aborcję, teraz został katolikiem

W piątkowy wieczór 21 grudnia były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair przystąpił do Kościoła katolickiego. Ta od dawna oczekiwana konwersja - jak podaje brytyjska BBC - nastąpiła w prywatnej kaplicy arcybiskupów Westminsteru w Londynie. W czasie tego obrzędu kard. Cormac Murphy-O'Conor oświadczył, że z radością przyjmuje wyznanie wiary Blaira, który od dawna regularnie ze swoją rodziną uczestniczył w modlitwie wraz ze wspólnotą katolicką. Żona polityka - Cherie Blair i czworo ich dzieci są katolikami – informuje KAI.


W ocenie komentatorów Blair od dawna zamierzał przejść na katolicyzm, powstrzymywało go jednak od tego kroku pełnienie urzędu premiera. Angielskie prawo i zwyczaje nie zabraniają wprawdzie wyraźnie pełnienia tej funkcji przez katolika, jednakże fakt, że na czele rządu Wielkiej Brytanii, której monarcha jest formalnie głową wspólnoty anglikańskiej, stałby katolik, mógłby wprowadzić zamieszanie w systemie politycznym. Premier ma bowiem wpływ na nominacje hierarchów anglikańskich. Zresztą po dziś dzień ani królem, ani królową Zjednoczonego Królestwa nie może zostać członek Kościoła katolickiego.

Źródło: KAI

Każde nawrócenie grzesznika budzi wśród katolików radość. Niestety w tym wypadku, zadowolenie psuje świadomość, że Tony Blair, jako polityk, podejmował działania sprzeczne z nauką Kościoła.

W kwietniu 2003 r. „Spectator” pisał: „Premier ani razu nie zagłosował w Parlamencie na rzecz lobby opowiadającego się za prawem do życia, lecz 14 razy opowiadał się za „prawem wyboru”. W 1990 r. w czasie debaty nad ustawą Human Fertilisation and Embriology Act trzykrotnie glosował za rozszerzeniem prawa do aborcji z powodu upośledzenia płodu.

W grudniu 2000 r. osobiście poparł przepisy zezwalające na wykorzystywanie embrionów do celów badawczych a jego rząd z zapałem promował pigułkę wczesnoporonną „dzień po”.

Jeszcze w zeszłym roku podkreślał, ze jego kraj w przeciwieństwie do Ameryki chętnie będzie prowadził badania na komórkach macierzystych, zezwalając na zabijanie dzieci w stanie embrionalnym.

Blair poparł także ustawę Sexual Orientation Regulations zakazującą „dyskryminacji” homoseksualistów, która to ustawa jest poważnym zagrożeniem dla wiary katolickiej. Zgodnie z jej przepisami chrześcijańskie szkoły nie mogą nauczać o homoseksualizmie w sposób zgodny z Magisterium Kościoła. Podkreślił on także, że w związku z tą ustawą nie będzie się stosować żadnych wyjątków nawet z powodów religijnych.

Pozostaje nam więc jedynie wierzyć, że były brytyjski premier przyjmując katolicyzm, wyrzekł się błędnych przekonań i żałuje za błędy polityczne, wcale nie tak dawno, popełnione.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025