Ciężki rok dla Kościoła w Meksyku
2008-01-03 00:00:00

Według „Desde la Fe”, tygodnika archidiecezji Meksyku, ubiegły rok dla Kościoła w Meksyku był rokiem poważnych „wstrząsów społecznych”, oraz uwikłania w bezpośredni konflikt z koalicją lewicowych partii politycznych, które zdominowały rząd - informuje California Catholic Daily.
„Walka o aborcję” – pisze gazeta „Desde la Fe” – była najważniejsza. Pomimo sprzeciwu Kościoła katolickiego – i wbrew przekonaniom większości mieszkańców metropolii – 24 kwietnia 2007 r. popełniono przestępstwo i w majestacie prawa zalegalizowano aborcję bez ograniczeń w Dystrykcie Federalnym Meksyk. W ciągu 100 pierwszych dni obowiązywania tego „prawa” 1474 kobiety zdecydowały się „legalnie” zamordować swoje dzieci i przekształcić swoje łona w grobowce.
Pro-aborcyjni legislatorzy, którzy mają 65 proc. głosów w Zgromadzeniu Ustawodawczym Dystryktu, odmówili poddania tego prawa pod referendum, pomimo że organizacje społeczne zebrały dwa razy więcej podpisów niż jest to wymagane. Siły proaborcyjne zwyczajnie zignorowały opinię zdominowanej przez katolików ludności, żyjącej w największej archidiecezji na świecie, liczącej ponad 1000 kościołów i 50 dekanatów – podkreśla „Desde la Fe”.
Krajowa Komisja Praw Człowieka i Federalny Prokurator Generalny zakwestionowały konstytucyjność nowego prawa aborcyjnego. Sprawa wciąż oczekuje na rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym. Tymczasem partie polityczne, które zaaprobowały nowe prawo grożą, że w tym roku wprowadzą je w życie także na szczeblu federalnym.
Kolejną kwestią, której sprzeciwiły się organizacje społeczne i katoliccy legislatorzy, była legalizacja prostytucji oraz ustawa zdrowotna, która pozwala na finansowanie z pieniędzy publicznych operacji zmiany płci. Ta ostatnia wciąż jest dyskutowana w kilku komisjach i przewiduje się, że będzie poddana pod głosowanie w Zgromadzeniu Ustawodawczym Dystryktu Federalnego Meksyk w lutym tego roku.
Dystrykt Federalny Meksyk, który obejmuje miasto Meksyk (Meksyk podzielony jest na 31 stanów i Dystrykt Federalny Meksyk, który liczy 8,7 miliona mieszkańców i podlega bezpośrednio władzy centralnej – przyp. AS) stał się społecznym laboratorium awangardy praw, które następnie są wdrażane w życie na szczeblu krajowym.
Gazeta zauważa także, że w 2007 roku odnotowano 22 brutalne ataki na meksykańską katedrę metropolitalną, począwszy od słownej agresji, poprzez profanację, a na fizycznej napaści kończąc. Do szczególnie bulwersującego incydentu doszło 18 listopada, kiedy motłoch złożony z ponad 200 bojówkarzy lewicowej Partii Demokratycznej Rewolucji wtargnął do katedry, powywracał ławy, szarpał wiernych i wykrzykiwał obelgi pod adresem arcybiskupa. Partia Demokratycznej Rewolucji jest głównym promotorem tzw. reform postępowych w Dystrykcie Federalnym. Kontroluje ona rząd oraz lokalną legislaturę.
W tle wszystkich debat i konfrontacji przewijała się kwestia wolności religijnej. Lewica próbowała uciszyć Kościół powołując się na zasadę rozdziału kościoła od państwa. „W kraju demokratycznym, w którym więcej niż 80 proc. ludności to katolicy, Kościół katolicki – tak samo jak każda inna instytucja religijna – powinien mieć prawo do wyrażenia opinii w kwestiach publicznych”– zauważa gazeta. Jednak wrogowie Kościoła mówią, że nie może On mieszać się do polityki i że jest to niezgodne z prawem meksykańskim. „Ich zdaniem religia powinna być ograniczona jedynie do kwestii duchowych” – stwierdza gazeta.
Pomimo, że ubiegły, 2007 rok był dla katolików rokiem trudnym, to jednak są oznaki, które pozwalają mieć nadzieję na przyszłość. 12 grudnia w uroczystościach z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe wzięła udział rekordowa liczba wiernych. Ponad 1,5 miliona osób z kraju, i ze świata nawiedziło sanktuarium Matki Bożej w Meksyku.
Źródło: California Catholic News, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025