Ciężki rok dla Kościoła w Meksyku
2008-01-03 00:00:00
Według „Desde la Fe”, tygodnika archidiecezji Meksyku, ubiegły rok dla Kościoła w Meksyku był rokiem poważnych „wstrząsów społecznych”, oraz uwikłania w bezpośredni konflikt z koalicją lewicowych partii politycznych, które zdominowały rząd - informuje California Catholic Daily.
„Walka o aborcję” – pisze gazeta „Desde la Fe” – była najważniejsza. Pomimo sprzeciwu Kościoła katolickiego – i wbrew przekonaniom większości mieszkańców metropolii – 24 kwietnia 2007 r. popełniono przestępstwo i w majestacie prawa zalegalizowano aborcję bez ograniczeń w Dystrykcie Federalnym Meksyk. W ciągu 100 pierwszych dni obowiązywania tego „prawa” 1474 kobiety zdecydowały się „legalnie” zamordować swoje dzieci i przekształcić swoje łona w grobowce.
Pro-aborcyjni legislatorzy, którzy mają 65 proc. głosów w Zgromadzeniu Ustawodawczym Dystryktu, odmówili poddania tego prawa pod referendum, pomimo że organizacje społeczne zebrały dwa razy więcej podpisów niż jest to wymagane. Siły proaborcyjne zwyczajnie zignorowały opinię zdominowanej przez katolików ludności, żyjącej w największej archidiecezji na świecie, liczącej ponad 1000 kościołów i 50 dekanatów – podkreśla „Desde la Fe”.
Krajowa Komisja Praw Człowieka i Federalny Prokurator Generalny zakwestionowały konstytucyjność nowego prawa aborcyjnego. Sprawa wciąż oczekuje na rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym. Tymczasem partie polityczne, które zaaprobowały nowe prawo grożą, że w tym roku wprowadzą je w życie także na szczeblu federalnym.
Kolejną kwestią, której sprzeciwiły się organizacje społeczne i katoliccy legislatorzy, była legalizacja prostytucji oraz ustawa zdrowotna, która pozwala na finansowanie z pieniędzy publicznych operacji zmiany płci. Ta ostatnia wciąż jest dyskutowana w kilku komisjach i przewiduje się, że będzie poddana pod głosowanie w Zgromadzeniu Ustawodawczym Dystryktu Federalnego Meksyk w lutym tego roku.
Dystrykt Federalny Meksyk, który obejmuje miasto Meksyk (Meksyk podzielony jest na 31 stanów i Dystrykt Federalny Meksyk, który liczy 8,7 miliona mieszkańców i podlega bezpośrednio władzy centralnej – przyp. AS) stał się społecznym laboratorium awangardy praw, które następnie są wdrażane w życie na szczeblu krajowym.
Gazeta zauważa także, że w 2007 roku odnotowano 22 brutalne ataki na meksykańską katedrę metropolitalną, począwszy od słownej agresji, poprzez profanację, a na fizycznej napaści kończąc. Do szczególnie bulwersującego incydentu doszło 18 listopada, kiedy motłoch złożony z ponad 200 bojówkarzy lewicowej Partii Demokratycznej Rewolucji wtargnął do katedry, powywracał ławy, szarpał wiernych i wykrzykiwał obelgi pod adresem arcybiskupa. Partia Demokratycznej Rewolucji jest głównym promotorem tzw. reform postępowych w Dystrykcie Federalnym. Kontroluje ona rząd oraz lokalną legislaturę.
W tle wszystkich debat i konfrontacji przewijała się kwestia wolności religijnej. Lewica próbowała uciszyć Kościół powołując się na zasadę rozdziału kościoła od państwa. „W kraju demokratycznym, w którym więcej niż 80 proc. ludności to katolicy, Kościół katolicki – tak samo jak każda inna instytucja religijna – powinien mieć prawo do wyrażenia opinii w kwestiach publicznych”– zauważa gazeta. Jednak wrogowie Kościoła mówią, że nie może On mieszać się do polityki i że jest to niezgodne z prawem meksykańskim. „Ich zdaniem religia powinna być ograniczona jedynie do kwestii duchowych” – stwierdza gazeta.
Pomimo, że ubiegły, 2007 rok był dla katolików rokiem trudnym, to jednak są oznaki, które pozwalają mieć nadzieję na przyszłość. 12 grudnia w uroczystościach z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe wzięła udział rekordowa liczba wiernych. Ponad 1,5 miliona osób z kraju, i ze świata nawiedziło sanktuarium Matki Bożej w Meksyku.
Źródło: California Catholic News, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.