Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie

2013-05-23 00:00:00
Co dalej z wolnością słowa? Relacja ze spotkania w Warszawie
We wtorek wieczorem, w auli Domu Pielgrzyma Amicus w Warszawie, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana. Tym razem naszym gościem był dziennikarz i publicysta, laureat nagrody „Grand Press” – Witold Gadowski.

Temat spotkania, który brzmiał: „Co dalej z wolnością słowa?” miał zachęcić i sprowokować do rozmowy na ten trudny temat. Prelegent już na samym początku swego wystąpienia wymienił trzy wyznaczniki, które jego zdaniem zagrażają wolności słowa.
Pierwszym z nich, jest mająca obecnie miejsce w Polsce monopolizacja rynku medialnego, przez którą rozumie się zdominowanie mediów przez środowiska liberalno – lewicowe. „Okazuje się, że po ponad 20 latach istnienia III RP, większość mediów głównego nurtu, najważniejsze tytuły prasowe i najpopularniejsze stacje telewizyjne stoją ideowo po tej samej stronie. To zagraża wyklarowaniu się prawdziwej i rzetelnej opinii publicznej, a monopolizowanie rynku medialnego jest objawem patologizowania się sytuacji w Polsce” – mówił Gadowski.

Drugim wyznacznikiem, który świadczy o zagrożeniu dla wolności słowa jest „odtworzenie nomenklatury”. Świadczyć ma o tym fakt, iż w dzisiejszych czasach, bardzo trudno uzyskać zatrudnienie w zależnej od rządu administracji publicznej. Jedyną szansą na zdobycie pracy w takich jednostkach mają być poglądy i sympatie zbliżone do tych reprezentowanych przez rządzącą partię. Gadowski stwierdził, że obecnie ma miejsce „klientyzacja społeczeństwa”, które staje się klientem i petentem władzy.

Trzecim punktem, który wymienił nasz gość jest „kierunek działania służb specjalnych”, które obecnie są wyspecjalizowane w inwigilacji obywateli i uśmierzaniu wszelkich niepokojów. Zdaniem prelegenta, obecne służby kompletnie nie sprawdzają się w sytuacjach, do których naprawdę zostały stworzone. Dziś trudno wyegzekwować od służb specjalnych taką pracę i zadania, jakimi zajmują się bliźniacze organy w innych krajach.

Na zakończenie, Witold Gadowski wspomniał o śledztwie prowadzonym w sprawie katastrofy smoleńskiej. Uznał je za mało rzetelne i zaapelował, aby zostało przeprowadzone w sposób porządny. Skrytykował postawę rządu, który „przestraszył się tym wydarzeniem i przystaje na wszystko co zaproponują Rosjanie.”

Po zakończeniu prelekcji, wśród licznie zgromadzonej publiczności, rozgorzała dyskusja a następnie rozmowy w kuluarach.

Patronat medialny nad spotkaniem objął portal PCh24.pl.

Paweł Ozdoba,PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.