Co roku za wiarę ginie 170 tys. chrześcijan
2007-12-28 00:00:00
Według najnowszych danych, co dziesiąty chrześcijanin na świecie jest obecnie prześladowany za wiarę, a ponad 170 tys. z nich ginie co roku z tego powodu – informuje KAI.
Prześladowania, których doświadczali chrześcijanie w pierwszych wiekach w Cesarstwie Rzymskim, począwszy od św. Szczepana, nie ustały bynajmniej w późniejszych czasach, choć oczywiście bardzo zmieniły się zarówno ich zasięg, jak i sposoby walki z wiarą Chrystusową. Co więcej, ocenia się, że tylko w XX stuleciu liczba ofiar represji na tym tle na świecie przekroczyła, i to wielokrotnie, rozmiary męczeństwa z trzech pierwszych wieków.
Chrześcijanie padają ofiarami prześladowań ze strony zarówno reżymów komunistycznych, np. w Chinach, Korei Północnej, Wietnamie, Laosie czy na Kubie, jak i wyznawców innych religii, zwłaszcza islamu (w większości państw rządzonych przez muzułmanów) i hinduizmu, głównie w Indiach, do niedawna też w Nepalu.
Według międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, na ponad 2,1 mld chrześcijan (w tym przeszło 1,1 mld katolików) na świecie co najmniej 200 mln, a więc średnio co dziesiąty z nich, cierpi różne prześladowania i represje ze względu na wiarę: ucisk, dyskryminację, pogróżki, a nawet śmierć. Organizacja ocenia, że co roku ginie z tego powodu ok. 170 tys. chrześcijan na całym świecie. Trzeba do tego dodać trudną do dokładnego oszacowania liczbę wyznawców Chrystusa, narażonych codziennie na różne utrudnienia i ograniczenia w pracy, szkole i innych przejawach życia publicznego, a nawet w życiu prywatnym.
W wielu krajach islamskich wyznawanie jakiejkolwiek innej religii, a zwłaszcza chrześcijaństwa, jest co najmniej bardzo poważnie utrudnione czy ograniczone, a w skrajnych przypadkach - w Arabii Saudyjskiej, Jemenie, na Komorach i w kilku innych krajach - wręcz zakazane. W ostatnich latach gwałtowanie pogorszyła się sytuacja chrześcijan w takich krajach, jak Irak, Pakistan, Afganistan i Sudan. Z powodu prześladowań, porwań i zastraszania Irak opuściło dotychczas trzy czwarte mieszkających tam chrześcijan. Natomiast w Pakistanie pojawiło się nowe niepokojące zjawisko - groźby i żądania pod adresem chrześcijan, aby przyjmowali islam lub opuszczali ten kraj.
Do państw o narastającej wrogości wobec chrześcijaństwa dołączyła ostatnio Turcja. Tylko w ostatnich dwóch latach zginęło tam z rąk miejscowych fanatyków kilku duchownych i świeckich chrześcijan. Rzecz znamienna, że sprawcami tych czynów są w tym kraju niemal wyłącznie młodzi ludzie, wychowani, jak mogłoby się wydawać, w duchu świeckości i tolerancji, z której dumne jest to państwo, ubiegające się o członkostwo w Unii Europejskiej.
W krajach rządzonych przez komunistów chrześcijanie padają ofiarami prześladowań często wraz z wyznawcami innych religii, np. muzułmanami i buddystami w Chinach, Laosie i Wietnamie. Wiąże się to z obowiązującą tam ideologią, widzącą w religii "opium dla ludu", które trzeba bezwzględnie zwalczać. W Chinach władze chcą podporządkować sobie ludzi różnych wyznań i religii, aby móc jeszcze skuteczniej kontrolować całe społeczeństwo.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.