Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach

2004-12-03 00:00:00
Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach
Nie słabną echa krakowskiego Kongresu Konserwatywnego nt.: "Roli katolickich elit w społeczeństwie", który ponad miesiąc temu zorganizowało w Krakowie SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Na temat tego wydarzenia pisał "Najwyższy Czas!"(30.10.2004), "Źródło" (z 21.11.2004) "Niedziela" (z 28.11.2004), i "Gość Niedzielny" (z 14.11.2004). Swój felieton poświęcony Kongresowi zaprezentowała na falach "Radia Maryja" Ewa Polak-Pałkiewicz (www.radiomaryja.pl/felietony.htm z dnia 24.11.2004 z cyklu "Spróbuj Pomyśleć").

- Z powodu fałszów, narastających latami, dziś wcale nie ubywa nieporozumień wokół roli elit. Podtrzymuje je ogarniający Europę od wojny szał egalitaryzmu oraz zniżania wszystkiego, co kojarzy się z kulturą, do poziomu już nawet nie subkultur, ale zupełnego dna. Nie zmienia to jednak prawdy, że narody mogą żyć i rozwijać się tylko dzięki harmonii istnienia w ich wnętrzu wielu różnorodnych elit. Wyznacznikiem tychże nie jest posiadanie pewnych dóbr materialnych, lecz najwyższa jakość moralna, rozumienie i respektowanie hierarchii, u szczytu której zawsze i niezmiennie znajduje się Bóg. Wokół tych pojęć i wokół zadań współczesnych elit toczył się kongres zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pod koniec października w Krakowie, Język tego spotkania cieszył swoją jasnością. Nie był to język, który każe się doszukiwać ukrytych znaczeń, co uchodzi za "intelektualizm" - komentuje Ewa Polak-Pałkiewicz w swoim felietonie w "Niedzieli". - Stowarzyszenie im. Piotra Skargi stara się wyciągnąć wnioski z tego, że tak wiele ludzi i tak wiele instytucji w Polsce - także z nazwy chrześcijańskich - próbując działać pro publico bono, zabrnęło w fałszywy dialog. W "dialog w stylu heglowskim" jak zauważył Sławomir Olejniczak - relacjonuje dalej publicystka "Niedzieli".

Interesującą relację z Kongresu umieścił również "Gość Niedzielny" w rubryce "Z Krakowa i Małopolski". - Prof. Roberto de Mattei z Włoch przedstawił postać prof. Plinia Correa de Oliveiry. Ten brazylijski myśliciel katolicki, założyciel Towarzystwa Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, jest m.in. autorem słynnej książki "Rewolucja i Kontrrewolucja", w której dokonał świetnej analizy procesu rewolucyjnego i sposobów jego zahamowania - przypomina publicysta "Gościa Niedzielnego" i dodaje - Dzieło to należy do klasyki literatury politycznej inspirowanej chrześcijaństwem. "GN" przytacza również wypowiedź o. Anastasio Gutierreza CMF ze wstępu do "Rewolucji i Kontrrewolucji" wydanej przez krakowskie ARCANA w 1998 roku. O. Anastasio, jeden z najsłynniejszych kanonistów Kościoła Katolickiego, w przytoczonym przez "GN" fragmencie pisze - Duch, w jakim jest napisane to dzieło, robi na mnie ogromne wrażenie: jest to duch głęboko chrześcijański, przepełniony żarliwą miłością do Kościoła, książka ta jest autentycznym wytworem chrześcijańskiej mądrości.

- Bardzo błyskotliwe było wystąpienie prof. Jacka Bartyzela - powraca dalej do swojej relacji z krakowskiego Kongresu publicysta "GN" - w wykładzie "Aktualność teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" przedstawił postać znanego myśliciela hiszpańskiego. - Teologia Cortesa jest słusznie nazwana polityczną. Prof. Bartyzel przedstawił doktrynę konfrontacji religii z ideologią w wykonaniu XIX-wiecznego teologa - dopełnia tę relację z wystąpienia prof. Jacka Bartyzela "Najwyższy Czas!" artykułem Bogdana Dobosza, który dalej relacjonuje wykład o Donoso Cortesie - Również i tu znalazło się kilka odniesień do czasów współczesnych, jak choćby postaci Piłata jako «polityka laickiego» czy systemu demokracji jako władzy «zawodowych dyskutantów».
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!