Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach

2004-12-03 00:00:00
Echa Kongresu Konserwatywnego w mediach
Nie słabną echa krakowskiego Kongresu Konserwatywnego nt.: "Roli katolickich elit w społeczeństwie", który ponad miesiąc temu zorganizowało w Krakowie SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Na temat tego wydarzenia pisał "Najwyższy Czas!"(30.10.2004), "Źródło" (z 21.11.2004) "Niedziela" (z 28.11.2004), i "Gość Niedzielny" (z 14.11.2004). Swój felieton poświęcony Kongresowi zaprezentowała na falach "Radia Maryja" Ewa Polak-Pałkiewicz (www.radiomaryja.pl/felietony.htm z dnia 24.11.2004 z cyklu "Spróbuj Pomyśleć").

- Z powodu fałszów, narastających latami, dziś wcale nie ubywa nieporozumień wokół roli elit. Podtrzymuje je ogarniający Europę od wojny szał egalitaryzmu oraz zniżania wszystkiego, co kojarzy się z kulturą, do poziomu już nawet nie subkultur, ale zupełnego dna. Nie zmienia to jednak prawdy, że narody mogą żyć i rozwijać się tylko dzięki harmonii istnienia w ich wnętrzu wielu różnorodnych elit. Wyznacznikiem tychże nie jest posiadanie pewnych dóbr materialnych, lecz najwyższa jakość moralna, rozumienie i respektowanie hierarchii, u szczytu której zawsze i niezmiennie znajduje się Bóg. Wokół tych pojęć i wokół zadań współczesnych elit toczył się kongres zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pod koniec października w Krakowie, Język tego spotkania cieszył swoją jasnością. Nie był to język, który każe się doszukiwać ukrytych znaczeń, co uchodzi za "intelektualizm" - komentuje Ewa Polak-Pałkiewicz w swoim felietonie w "Niedzieli". - Stowarzyszenie im. Piotra Skargi stara się wyciągnąć wnioski z tego, że tak wiele ludzi i tak wiele instytucji w Polsce - także z nazwy chrześcijańskich - próbując działać pro publico bono, zabrnęło w fałszywy dialog. W "dialog w stylu heglowskim" jak zauważył Sławomir Olejniczak - relacjonuje dalej publicystka "Niedzieli".

Interesującą relację z Kongresu umieścił również "Gość Niedzielny" w rubryce "Z Krakowa i Małopolski". - Prof. Roberto de Mattei z Włoch przedstawił postać prof. Plinia Correa de Oliveiry. Ten brazylijski myśliciel katolicki, założyciel Towarzystwa Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, jest m.in. autorem słynnej książki "Rewolucja i Kontrrewolucja", w której dokonał świetnej analizy procesu rewolucyjnego i sposobów jego zahamowania - przypomina publicysta "Gościa Niedzielnego" i dodaje - Dzieło to należy do klasyki literatury politycznej inspirowanej chrześcijaństwem. "GN" przytacza również wypowiedź o. Anastasio Gutierreza CMF ze wstępu do "Rewolucji i Kontrrewolucji" wydanej przez krakowskie ARCANA w 1998 roku. O. Anastasio, jeden z najsłynniejszych kanonistów Kościoła Katolickiego, w przytoczonym przez "GN" fragmencie pisze - Duch, w jakim jest napisane to dzieło, robi na mnie ogromne wrażenie: jest to duch głęboko chrześcijański, przepełniony żarliwą miłością do Kościoła, książka ta jest autentycznym wytworem chrześcijańskiej mądrości.

- Bardzo błyskotliwe było wystąpienie prof. Jacka Bartyzela - powraca dalej do swojej relacji z krakowskiego Kongresu publicysta "GN" - w wykładzie "Aktualność teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" przedstawił postać znanego myśliciela hiszpańskiego. - Teologia Cortesa jest słusznie nazwana polityczną. Prof. Bartyzel przedstawił doktrynę konfrontacji religii z ideologią w wykonaniu XIX-wiecznego teologa - dopełnia tę relację z wystąpienia prof. Jacka Bartyzela "Najwyższy Czas!" artykułem Bogdana Dobosza, który dalej relacjonuje wykład o Donoso Cortesie - Również i tu znalazło się kilka odniesień do czasów współczesnych, jak choćby postaci Piłata jako «polityka laickiego» czy systemu demokracji jako władzy «zawodowych dyskutantów».
To najbardziej radosny moment w roku dla każdego katolika. Dlatego też, z okazji Świąt Wielkiej Nocy A.D. 2024, zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pragnie wszystkim Państwu złożyć życzenia. Zachęcamy do lektury ich treści.
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.
„Jaki jest ostateczny cel antykultury? W pierwszą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” to tytuł konferencji, której temat jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach. To wydarzenie komplementarne pod kątem wykładów i debat prowadzonych przez znawców problemu, idących wbrew lewicowej dekonstrukcji naszego życia społecznego i porządku moralnego. Zapraszamy do rejestracji udziału w konferencji, która odbędzie się w sobotę 20 kwietnia 2024 roku w Warszawie.
Zapraszamy wszystkich Państwa na kontynuację cyklu wykładów prof. Roberta Ptaszka w ramach spotkań naszego warszawskiego Klubu. Tym razem znany i ceniony badacz przybliży nam problem herezji kwietyzmu. Ten negujący tradycyjne nauczanie Kościoła pogląd powraca z kolejnymi falami zachwytu trendami ponowoczesności.
Pewne tematy po prostu trzeba podjąć, szczególnie gdy chodzi o sprawy najważniejsze. Dlatego zapraszamy Państwa na wyjątkową debatę, połączoną z promocją najnowszego numeru „Polonia Christiana”. W jakiej Polsce chcemy żyć w przyszłości? Jaką Ukrainę będziemy mieć za naszą wschodnią granicą? Na ile poważne będzie zagrożenie rosyjskie i w jakim stopniu jest w stanie przeciwdziałać mu państwo z wyludniającym się narodem i milionami imigrantów?