Europejska komisja naciska na Turcję

2010-03-17 00:00:00
Europejska komisja naciska na Turcję

Europejska Komisja „Do Demokracji przez Prawo”, zwana również Komisją Wenecką Rady Europy, skupiająca 47 państw naciska na rząd Turcji, by ten uznał, jak to zrobiła cała wspólnota międzynarodowa, status Patriarchatu Ekumenicznego i jego historyczną rolę, która została zdefiniowana już w szóstym wieku. Oznaczałoby to uznanie wszystkich mniejszości religijnych obecnych w Turcji.

Władze tureckie, od chwili powstanie Republiki Tureckiej w 1923 r., odmawiają uznania religijnego statusu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, uznając go jedynie za jedną z diecezji wspólnoty prawosławnej, z kolei Patriarchę - za jej proboszcza. 

Komisja stwierdziła m.in., że tytuł ekumeniczny Patriarchatu Konstantynopolitańskiego jest powszechnie uznawany i dlatego tym bardziej nie rozumie, dlaczego władze tureckie tego nie chcą zrobić. Zdaniem Komisji „nie ma podstaw prawnych do nieuznawania Patriarchatu i obecnego Patriarchy Bartłomieja I".

Komisja naciska także na wznowienie działalności Szkoły Teologicznej Chalki oraz na uznanie wszystkich wspólnot religijnych obecnych w Turcji. Powołała się ona na art. 9. Praw Człowieka, mówiący o wolności religijnej, co oznacza, że władze nie mogą utrudniać sprawowania kultu mniejszościom religijnym

Jak zauważa znany turecki dziennikarz, Nikos Papachristou, gdyby władze tureckie uznały Patriarchat, wówczas pozwoliłoby to na ponowne otwarcie prawosławnej Szkoły Teologicznej Chalki oraz zmianę obecnej sytuacji, w której metropolici Konstantynopola koniecznie muszą mieć obywatelstwo tureckie. W praktyce jednak chodzi o wymuszenie na władzach zmian w konstytucji krajowej, która zezwoliłaby na swobodę kultu dla różnych wyznań religijnych i ułatwiła wejście Turcji do UE. 

Jeden z ministrów odpowiedzialny za sprawy wyznaniowe, Bulent Aric zapowiedział w ub. tygodniu, że umożliwi ponowne otwarcie Szkoły Teologicznej. 

Obecny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I jest gorącym zwolennikiem dialogu międzyreligijnego, szeroko rozumianej tolerancji, ekologii i orędownikiem wejścia Turcji do UE. Jak się wyraził dwa lata temu w Parlamencie Europejskim: „Nie wolno niedoceniać znaczenia projektu europejskiego, który odniósł sukces propagując wzajemną, pokojową i produktywną egzystencję narodów, które jeszcze siedemdziesiąt lat temu pogrążone były w krwawym konflikcie zagrażającym dziedzictwu Europy”.

Źródło: AsiaNews.it, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.