Europejska komisja naciska na Turcję

2010-03-17 00:00:00
Europejska komisja naciska na Turcję

Europejska Komisja „Do Demokracji przez Prawo”, zwana również Komisją Wenecką Rady Europy, skupiająca 47 państw naciska na rząd Turcji, by ten uznał, jak to zrobiła cała wspólnota międzynarodowa, status Patriarchatu Ekumenicznego i jego historyczną rolę, która została zdefiniowana już w szóstym wieku. Oznaczałoby to uznanie wszystkich mniejszości religijnych obecnych w Turcji.

Władze tureckie, od chwili powstanie Republiki Tureckiej w 1923 r., odmawiają uznania religijnego statusu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, uznając go jedynie za jedną z diecezji wspólnoty prawosławnej, z kolei Patriarchę - za jej proboszcza. 

Komisja stwierdziła m.in., że tytuł ekumeniczny Patriarchatu Konstantynopolitańskiego jest powszechnie uznawany i dlatego tym bardziej nie rozumie, dlaczego władze tureckie tego nie chcą zrobić. Zdaniem Komisji „nie ma podstaw prawnych do nieuznawania Patriarchatu i obecnego Patriarchy Bartłomieja I".

Komisja naciska także na wznowienie działalności Szkoły Teologicznej Chalki oraz na uznanie wszystkich wspólnot religijnych obecnych w Turcji. Powołała się ona na art. 9. Praw Człowieka, mówiący o wolności religijnej, co oznacza, że władze nie mogą utrudniać sprawowania kultu mniejszościom religijnym

Jak zauważa znany turecki dziennikarz, Nikos Papachristou, gdyby władze tureckie uznały Patriarchat, wówczas pozwoliłoby to na ponowne otwarcie prawosławnej Szkoły Teologicznej Chalki oraz zmianę obecnej sytuacji, w której metropolici Konstantynopola koniecznie muszą mieć obywatelstwo tureckie. W praktyce jednak chodzi o wymuszenie na władzach zmian w konstytucji krajowej, która zezwoliłaby na swobodę kultu dla różnych wyznań religijnych i ułatwiła wejście Turcji do UE. 

Jeden z ministrów odpowiedzialny za sprawy wyznaniowe, Bulent Aric zapowiedział w ub. tygodniu, że umożliwi ponowne otwarcie Szkoły Teologicznej. 

Obecny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I jest gorącym zwolennikiem dialogu międzyreligijnego, szeroko rozumianej tolerancji, ekologii i orędownikiem wejścia Turcji do UE. Jak się wyraził dwa lata temu w Parlamencie Europejskim: „Nie wolno niedoceniać znaczenia projektu europejskiego, który odniósł sukces propagując wzajemną, pokojową i produktywną egzystencję narodów, które jeszcze siedemdziesiąt lat temu pogrążone były w krwawym konflikcie zagrażającym dziedzictwu Europy”.

Źródło: AsiaNews.it, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.