Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

2020-09-24 00:00:00
Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

20 września 2020 r. w podwarszawskim Józefowie odbyła się uroczysta gala XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2020” pod patronatem m.in. ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romualda Kamińskiego oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.

Jury wybierało laureatów spośród twórców z 17 krajów, którzy nadesłali 112 prac: 83 filmy, a także videoclipy i programy radiowe W zaszczytnym gronie zwycięzców i wyróżnionych znalazł się film dokumentalny „Via Dolorosa” w reżyserii Michała Wikła. W uzasadnieniu werdyktu jury festiwalu napisało m.in.: To znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami, jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.

Film „Via Dolorosa” to multimedialna podróż po Jerozolimie śladami ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Współczesne ujęcia przybliżonych lokalizacji wszystkich kolejnych stacji Drogi Krzyżowej przeplatane są z historyczno-teologicznymi komentarzami ks. Chrostowskiego, wielkiego znawcy tematyki Ziemi Świętej. Cechą najbardziej wyróżniającą produkcję Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi spośród innych filmów dokumentalnych o podobnej tematyce jest z całą pewnością sposób finansowania. To pierwszy taki film zrealizowany wyłącznie za pieniądze zebrane w publicznej zbiórce. Jak opowiada reżyser filmu, Michał Wikieł:

Film powstał nie tylko dzięki warsztatowi i pasji ekipy, która ze mną pracowała, wymienię tu Szymona Pipienia i Jacka Fliga; nie tylko dzięki naszemu zaangażowaniu i determinacji, żeby dzieło doprowadzić do końca – powiedział Michał Wikieł. – Jako współtwórców musimy wymienić także naszych Darczyńców – polskich katolików, de facto mecenasów tego dzieła, bo dzięki ich wsparciu zebraliśmy konieczne środki na sfinansowanie produkcji. Żadna instytucja publiczna nie przekazała nam na nią pieniędzy. Mało tego, również dystrybucja filmu „Via Dolorosa” będzie możliwa właśnie dzięki zaangażowaniu Darczyńców Stowarzyszenia. Za to serdecznie dziękujemy!


Więcej na PCh24.pl

PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.