Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

2020-09-24
Film „Via Dolorosa” wyróżniony na festiwalu „NIEPOKALANA 2020”

20 września 2020 r. w podwarszawskim Józefowie odbyła się uroczysta gala XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2020” pod patronatem m.in. ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romualda Kamińskiego oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.

Jury wybierało laureatów spośród twórców z 17 krajów, którzy nadesłali 112 prac: 83 filmy, a także videoclipy i programy radiowe W zaszczytnym gronie zwycięzców i wyróżnionych znalazł się film dokumentalny „Via Dolorosa” w reżyserii Michała Wikła. W uzasadnieniu werdyktu jury festiwalu napisało m.in.: To znakomite dzieło przedstawiające Ziemię Świętą. Film dokumentalny, który zachwyca zarówno sposobem realizacji, pięknymi ujęciami, jak i niezwykle interesującymi opowieściami ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.

Film „Via Dolorosa” to multimedialna podróż po Jerozolimie śladami ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Współczesne ujęcia przybliżonych lokalizacji wszystkich kolejnych stacji Drogi Krzyżowej przeplatane są z historyczno-teologicznymi komentarzami ks. Chrostowskiego, wielkiego znawcy tematyki Ziemi Świętej. Cechą najbardziej wyróżniającą produkcję Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi spośród innych filmów dokumentalnych o podobnej tematyce jest z całą pewnością sposób finansowania. To pierwszy taki film zrealizowany wyłącznie za pieniądze zebrane w publicznej zbiórce. Jak opowiada reżyser filmu, Michał Wikieł:

Film powstał nie tylko dzięki warsztatowi i pasji ekipy, która ze mną pracowała, wymienię tu Szymona Pipienia i Jacka Fliga; nie tylko dzięki naszemu zaangażowaniu i determinacji, żeby dzieło doprowadzić do końca – powiedział Michał Wikieł. – Jako współtwórców musimy wymienić także naszych Darczyńców – polskich katolików, de facto mecenasów tego dzieła, bo dzięki ich wsparciu zebraliśmy konieczne środki na sfinansowanie produkcji. Żadna instytucja publiczna nie przekazała nam na nią pieniędzy. Mało tego, również dystrybucja filmu „Via Dolorosa” będzie możliwa właśnie dzięki zaangażowaniu Darczyńców Stowarzyszenia. Za to serdecznie dziękujemy!


Więcej na PCh24.pl

PiotrSkarga.pl

Z radością informujemy, że akcja „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łącząca wsparcie odbudowy kościoła w zniszczonym przez trzęsienie ziemi miasteczku Nursja oraz propagowanie noszenia Medalika Św. Benedykta, zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki pomocy okazanej przez naszych Darczyńców ojcowie benedyktyni przeprowadzili niezbędne prace renowacyjne świątyni, fasady i dzwonnicy.
Jak poinformował portal PCh24.pl, jeszcze dziś mają trafić do Sejmu podpisy złożone pod projektem ustawy dotyczącej wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i zastąpienia jej nowym aktem. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zebrał ponad 150 tys. podpisów, przy wymaganych 100 tysiącach.
Niech Bożonarodzeniowy okres będzie okazją do dzielenia się Dobrą Nowiną, płynącą z narodzin Świętej Dzieciny w Betlejem i napełnia nas siłą na przetrwanie trudnych chwil oraz pozwoli nam uwolnić się od smutków, jakich nie szczędził nam mijający 2020 rok.
Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem-Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr. hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie z inicjatywy zarządu SKCh.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.