Francja: Sarkozy zdenerwował lewaków wspominając o chrześcijaństwie
2008-01-14 00:00:00
Prezydent Nicolas Sarkozy zbulwersował lewicę, przypominając chrześcijańskie korzenie Francji i opowiadając się za „świeckością pozytywną“ – informuje „Rzeczpospolita”. – Francja potrzebuje zdeklarowanych katolików, którzy nie boją się powiedzieć, kim są i w co wierzą. Laickość nie może odciąć Francji od jej chrześcijańskich korzeni. Naród, który ignoruje swe historyczne dziedzictwo etyczne, duchowe i religijne, popełnia zbrodnię na własnej kulturze – powiedział Sarkozy 20 grudnia podczas audiencji u Benedykta XVI.
Prezydent proponuje zastąpienie francuskiej koncepcji laickości „świeckością pozytywną”, czyli taką, która „uznaje miejsce religii w społeczeństwie”. Religia – zamiast być postrzegana jako zagrożenie dla państwa – miałaby się stać jego atutem – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Dziennik podkreśla, że Sarkozy jest pierwszym prezydentem Francji po generale de Gaulle’u, który odważył się wspomnieć, że Francuzi są narodem chrześcijańskim.
Sarkozy przyznał, że wprowadzenie zasady laickości w 1905 r. odbyło się „kosztem katolików, którzy cierpieli za wiarę”.
Na słowa prezydenta szybko zareagowała francuska lewica. Największy związek zawodowy nauczycieli UNSA-Education uznał, że Sarkozy „w niebezpieczny sposób podważa ustawę o laickości” – informuje „Rzeczpospolita”. – Republika powinna unikać mieszania religii i polityki – ostrzega związek.
Z kolei Francois Bayrou, lider Ruchu Demokratycznego, twierdzi, że „świeckość pozytywna”, którą proponuje Sarkozy, niszczy fundamenty, na których budowana była Francja. Jego zdaniem wypowiedzi Sarkozy’ego to „powrót do tego, co wydawało się we Francji niemożliwe, do mieszania porządków państwa i religii”.
Według „Rz” słowa Sarkozy’ego wzbudziły też zaniepokojenie francuskich masonów. – Rozdział państwa od Kościoła oznaczał dla republiki zbawienną emancypację – podkreślają. – Laickość jest wielką i piękną wartością republikańską, nie potrzebuje żadnych przymiotników – grzmi także Jean Glavany Glavany.
Wypowiedzi prezydenta przeraziły głównie polityków i lewicowe media. – Ci ludzie są przywiązani do ideologicznej koncepcji laicyzmu, która nie uznaje sprzeciwu – podkreśla Bernard Lecomte, pisarz i publicysta, autor biografii Jana Pawła II. – Tymczasem religia dawno dotarła do sfery publicznej, którą tak bardzo chcą przed nią chronić. We Francji co roku powstają nowe meczety, a na przedmieściach grasuje polityczny islam – uważa Lecomte.
Pisarz zaznacza, że na razie nie ma szansy na renesans katolicyzmu we Francji? – Ustawa o laickości nie ulegnie zmianie. Nawet prezydent nie odważy się jej ruszyć. Z prostego powodu: większość przedstawicieli dzisiejszej klasy politycznej rekrutuje się z pokolenia ‘68. Dla nich to niedopuszczalne. Następne, mniej obciążone dziedzictwem rewolucji obyczajowej pokolenie może wprowadzi takie zmiany. Ale nie wcześniej niż za 20, 30 lat – uważa twierdzi Lecomte.
Źródło : Rzeczpospolita
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025