Gliwice: otwarto Okno Życia
2009-12-10 00:00:00
W domu Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Gliwicach powstało Okno Życia. Poświęcił je i oficjalnie otworzył 8 grudnia biskup gliwicki Jan Wieczorek. Oprócz opieki nad oknem Siostry Szkolne de Notre Dame podjęły się stałej modlitwy w intencji odpowiedzialnego rodzicielstwa.
– Wolałybyśmy, aby do tego okna nigdy nikt nie podrzucał noworodka. Aby nikt nie przeżywał takich dramatów. Jednak, jeżeli tak się już stanie, to natychmiast będziemy działać. Przede wszystkim o każdym otwarciu okna poinformuje nas dobrze słyszalny w domu alarm. Dzięki niemu natychmiast będziemy mogły zająć się dzieckiem, poinformować pogotowie ratunkowe, które przewiezie noworodka do szpitala – mówi s. Ewa Atłas SSND, przełożona Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Gliwicach.
W szpitalu dziecko zostanie poddane badaniom i w niedługim czasie będzie mogło zostać adoptowane lub skierowane do rodziny zastępczej. – Może się to stać po około dwóch miesiącach. Prawna sytuacja takiego dziecka jest stosunkowo prosta, dlatego nie musi długo czekać na adopcję. A dzięki temu niemal od samego początku swojego życia może się rozwijać w rodzinie – stwierdził ks. Rudolf Badura, dyrektor gliwickiej Caritas.
„Okno Życia imienia Błogosławionej Matki Teresy od Jezusa” w Gliwicach powstało z inicjatywy mieszkańca Gliwic, ojca rodziny. Sfinansował on również projekt, budowę i wyposażenie okna, a pragnie pozostać anonimowy.
Realizacji projektu podjęły się: Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame (Dom Zakonny w Gliwicach), Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach (Oddział Noworodków), Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe (Stacja w Gliwicach) oraz Caritas Diecezji Gliwickiej.
Tymczasem za naszą zachodnią granicą opinię publiczną nadal bulwersuje wydane kilka dni temu przez Niemiecką Radę Etyki zalecenie likwidacji tamtejszych okien życia zwanych „Babyklappe”. Rada powołała się na prawo dziecka do znajomości swego pochodzenia oraz stwierdziła demagogicznie, że okna życia, których w Niemczech jest około 80, i tak nie spełniają dobrze swojej roli, ponieważ wciąż zdarzają przypadki porzucania przez kobiety niemowląt gdziekolwiek, a nawet dzieciobójstwa.
Za pozostawieniem okien życia przemawiają jednak fakty. W ciągu ostatnich 10 lat, czyli od założenia pierwszego, przy ich pomocy udało się uratować około 500 dzieci. W Niemczech okna funkcjonują przy szpitalach. Są utrzymywane przez organizacje związane z Kościołami oraz instytucje prywatne.
Źródło: KAI, wiara.pl
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.