Hiszpania: FC Barcelona nie chce krzyża w herbie
2007-12-20 00:00:00
Słynny hiszpański klub piłkarski F.C. Barcelona ma nową wersję swego popularnego herbu. Jak donosi katalońska gazeta "La Vanguardia", na nowej tarczy klubowej zamiast krzyża św. Jerzego, patrona Katalonii, widnieje jedynie pionowy czerwony pasek na białym tle. Wszystko po to, aby nie urazić uczuć religijnych kibiców muzułmańskich – informuje KAI.
Zwolennicy zmodyfikowanego herbu twierdzą, że czerwony krzyż może być symbolem średniowiecznych wypraw krzyżowych i dominacji chrześcijaństwa nad islamem.
Tymczasem za pozostawieniem krzyża w herbie klubu sportowego FC Barcelona opowiedziała się archidiecezja barcelońska. Delegatura archidiecezjalna ds. środków przekazu oświadczyła, że "ze względu na szacunek dla historii i tożsamości" klubu, "byłoby bolesne, gdyby zniknął krzyż".
Zdaniem władz klubu pozostawienie krzyża mogłoby się odbić na sprzedaży i rozprowadzaniu wyrobów firmowych Barcelony w niektórych krajach. Chodzi zwłaszcza o Arabię Saudyjską, gdzie zakazane są wszelkie symbole religijne poza islamskimi, a czołowy klub hiszpański ma tam wielu kibiców i sympatyków. Katalońscy dziennikarze przypominają jednocześnie, że w historii Barcy doszło już raz do modyfikacji wizerunku herbu. Było to podczas rządów generała Francisco Franco (1939-1975), kiedy z klubowych insygniów usunięto czerwono-żółte pasy, symbolizujące zakazaną wówczas flagę Katalonii.
Tarcza herbowa F.C. Barcelona powstała w 1906 r. i ma kształt dzbana. Pole w środku podzielone jest na 3 części. Dwa górne pola przedstawiają krzyż św. Jerzego i barwy Katalonii, w polu dolnym umieszczono wizerunek żółtej piłki na tle granatowych i bordowych pasów - barw klubowych. Pola górne od dolnego oddzielone są żółtym pasem, na którym znajdują się inicjały klubu - F.C.B.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.