Hiszpania: FC Barcelona nie chce krzyża w herbie

2007-12-20 00:00:00

Słynny hiszpański klub piłkarski F.C. Barcelona ma nową wersję swego popularnego herbu. Jak donosi katalońska gazeta "La Vanguardia", na nowej tarczy klubowej zamiast krzyża św. Jerzego, patrona Katalonii, widnieje jedynie pionowy czerwony pasek na białym tle. Wszystko po to, aby nie urazić uczuć religijnych kibiców muzułmańskich – informuje KAI.

Zwolennicy zmodyfikowanego herbu twierdzą, że czerwony krzyż może być symbolem średniowiecznych wypraw krzyżowych i dominacji chrześcijaństwa nad islamem.
 
Tymczasem za pozostawieniem krzyża w herbie klubu sportowego FC Barcelona opowiedziała się archidiecezja barcelońska. Delegatura archidiecezjalna ds. środków przekazu oświadczyła, że "ze względu na szacunek dla historii i tożsamości" klubu, "byłoby bolesne, gdyby zniknął krzyż".

Zdaniem władz klubu pozostawienie krzyża mogłoby się odbić na sprzedaży i rozprowadzaniu wyrobów firmowych Barcelony w niektórych krajach. Chodzi zwłaszcza o Arabię Saudyjską, gdzie zakazane są wszelkie symbole religijne poza islamskimi, a czołowy klub hiszpański ma tam wielu kibiców i sympatyków. Katalońscy dziennikarze przypominają jednocześnie, że w historii Barcy doszło już raz do modyfikacji wizerunku herbu. Było to podczas rządów generała Francisco Franco (1939-1975), kiedy z klubowych insygniów usunięto czerwono-żółte pasy, symbolizujące zakazaną wówczas flagę Katalonii.

Tarcza herbowa F.C. Barcelona powstała w 1906 r. i ma kształt dzbana. Pole w środku podzielone jest na 3 części. Dwa górne pola przedstawiają krzyż św. Jerzego i barwy Katalonii, w polu dolnym umieszczono wizerunek żółtej piłki na tle granatowych i bordowych pasów - barw klubowych. Pola górne od dolnego oddzielone są żółtym pasem, na którym znajdują się inicjały klubu - F.C.B.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025