Hiszpania: obrońcy życia chcą referendum w sprawie nowej ustawy aborcyjnej

2010-01-25 00:00:00
Hiszpania: obrońcy życia chcą referendum w sprawie nowej ustawy aborcyjnej

Hiszpańscy obrońcy życia chcą, by rząd przeprowadził referendum w sprawie ustawy liberalizującej dostęp do aborcji w tym kraju. 28 stycznia w parlamencie przedstawią oni milion podpisów przeciwników ustawy.

Rzecznik organizacji Prawa do Życia, Gádor Joya oświadczył, że rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero jest przekonany, iż większość społeczeństwa popiera proponowaną przez niego zmianę prawną, dlatego nie powinien mieć problemu z podjęciem decyzji o zwołaniu referendum.

Prawa do Życia jest jedną z hiszpańskich organizacji pro-life, które zaangażowały się w tę sprawę. Ponadto chcą one zorganizować 7 marca manifestacje w różnych miastach kraju, aby wyrazić sprzeciw społeczny wobec liberalizacji „prawa aborcyjnego”, która może zostać oficjalnie przeprowadzona kilka dni później.

Joya wyjaśnił, że demonstracje te nie będą tak masowe, jak ubiegłoroczna w Madrycie z 17 października, ze względu na ich decentralizację. Podobne manifestacje są też przewidziane w stolicach Argentyny, Chile, Kolumbii, Meksyku i Francji.

Ich zasadniczym celem jest poparcie prawa do życia w czasie hiszpańskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także pokazanie, że takie przekonanie podziela znaczna większość Hiszpanów, którzy „chcą, by usłyszano ich głos i by parlamentarna większość nie narzucała prawa aborcyjnego bez wysłuchania obywateli” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Prawa do Życia.

18 grudnia ub.r. Kongres Deputowanych - niższa izba hiszpańskiego parlamentu - przyjął zaproponowaną przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero liberalną ustawę, która pozwala na aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży, w szczególnych przypadkach nawet przez 16-17-latki, bez wiedzy i zgody ich rodziców. Nowe prawo musi jeszcze przyjąć Senat.

Przeciwko liberalizacji ustawy ostro zareagowali hiszpańscy biskupi. Wezwali oni katolickich deputowanych, aby głosowali przeciwko jej przeprowadzeniu i przypomnieli, że ci, którzy opowiadają się za nią, nie mogą przyjmować Komunii św.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.