Hiszpania: obrońcy życia chcą referendum w sprawie nowej ustawy aborcyjnej
2010-01-25 00:00:00

Hiszpańscy obrońcy życia chcą, by rząd przeprowadził referendum w sprawie ustawy liberalizującej dostęp do aborcji w tym kraju. 28 stycznia w parlamencie przedstawią oni milion podpisów przeciwników ustawy.
Rzecznik organizacji Prawa do Życia, Gádor Joya oświadczył, że rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero jest przekonany, iż większość społeczeństwa popiera proponowaną przez niego zmianę prawną, dlatego nie powinien mieć problemu z podjęciem decyzji o zwołaniu referendum.
Prawa do Życia jest jedną z hiszpańskich organizacji pro-life, które zaangażowały się w tę sprawę. Ponadto chcą one zorganizować 7 marca manifestacje w różnych miastach kraju, aby wyrazić sprzeciw społeczny wobec liberalizacji „prawa aborcyjnego”, która może zostać oficjalnie przeprowadzona kilka dni później.
Joya wyjaśnił, że demonstracje te nie będą tak masowe, jak ubiegłoroczna w Madrycie z 17 października, ze względu na ich decentralizację. Podobne manifestacje są też przewidziane w stolicach Argentyny, Chile, Kolumbii, Meksyku i Francji.
Ich zasadniczym celem jest poparcie prawa do życia w czasie hiszpańskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także pokazanie, że takie przekonanie podziela znaczna większość Hiszpanów, którzy „chcą, by usłyszano ich głos i by parlamentarna większość nie narzucała prawa aborcyjnego bez wysłuchania obywateli” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Prawa do Życia.
18 grudnia ub.r. Kongres Deputowanych - niższa izba hiszpańskiego parlamentu - przyjął zaproponowaną przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero liberalną ustawę, która pozwala na aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży, w szczególnych przypadkach nawet przez 16-17-latki, bez wiedzy i zgody ich rodziców. Nowe prawo musi jeszcze przyjąć Senat.
Przeciwko liberalizacji ustawy ostro zareagowali hiszpańscy biskupi. Wezwali oni katolickich deputowanych, aby głosowali przeciwko jej przeprowadzeniu i przypomnieli, że ci, którzy opowiadają się za nią, nie mogą przyjmować Komunii św.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.