Hiszpania: socjaliści chcą powrotu potomków Maurów
2009-12-03 00:00:00
Komisja ds. zagranicznych hiszpańskiego parlamentu przyjęła do procedowania projekt ustawy socjalistów o uznaniu niesprawiedliwości, której ofiarami mieli paść potomkowie Maurów, tzw. moriscos, 400 lat temu w Grenadzie – donosi „Nasz Dziennik”. Propozycja, która przewiduje rekompensatę dla potomków Maurów za ich wypędzenie z Hiszpanii w 1609 roku wywołała powszechne osłupienie.
Socjaliści zaproponowali ustawę, w której domagają się „instytucjonalnego uznania” dla wspólnoty Maurów „wobec niesprawiedliwości popełnionych z powodu religijnej nietolerancji”. Skala absurdu jest ogromna: padł nawet pomysł tworzenia „związków ekonomicznych” z potomkami ofiar. Ma to im zrekompensować „fanatyzm i rasizm jako przyczyny jednego z najokrutniejszych wygnań w historii Hiszpanii” – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
„Moriscos” to określenie, które pochodzi od słowa „moro” - Maur, także mahometanin. Oznaczało hiszpańskich muzułmanów, którzy przyjęli chrzest po nakazie królów katolickich Izabeli i Ferdynanda z 14 lutego 1502 roku.
Gazeta zaznacza, że po przedstawieniu projektu w kuluarach hiszpańskiego parlamentu zawrzało. – Widać, jakie priorytety mają socjaliści w dobie szalejącego kryzysu ekonomicznego – komentują inicjatywę posłowie Partii Ludowej.
– Ustawa ma charakter historyczno-kulturalny, ale nie przewiduje kompensacji ekonomicznej ani płacenia nikomu odszkodowań – tłumaczy José Antonio Alonso, rzecznik socjalistów. Autorem projektu jest deputowany z okręgu Grenady José Antonio Pérez Tapias. Z kolei komunista Gaspar Llamares (IU), mając na uwadze ustawę o pamięci historycznej, z miejsca poparł "symboliczną rekompensatę" dla potomków moriscos jako wynagrodzenie za wyrządzoną im "niesprawiedliwość".
Soraya Sáenz de Santamaría, rzecznik opozycyjnej Partii Ludowej (PP), była stanowcza: socjaliści stracili kontakt z rzeczywistością. – Lepiej, aby zajęli się realną historią milionów bezrobotnych, a nie wydarzeniami sprzed 400 lat, których nikt nie może zmienić – powiedziała Soraya Sáenz de Santamaria. W tej chwili w Hiszpanii jest około 4 mln bezrobotnych, a prognozy wskazują na to, że bezrobocie wkrótce może przekroczyć 20 procent. W sytuacji pełnoobjawowego kryzysu ekonomicznego, gdy rząd wyraźnie nie daje sobie rady, socjaliści poświęcają swój czas i angażują parlament do akcji czysto ideologicznych – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Gazeta podkreśla, że wzrastająca systematycznie liczba muzułmanów stanowi poważny problem w Hiszpanii. Obserwowane jest też zjawisko eskalacji żądań restytucyjnych – muzułmanie chcą np. zwrotu katedry w Kordobie, placów na budowę meczetów, zwłaszcza w Grenadzie. Sondaże wskazują, że po najbliższych wyborach samorządowych nowe władze w niektórych dzielnicach tego miasta będą tworzone przez islamistów.
Nowa partia muzułmańska zamierza walczyć o wpływy w całej Hiszpanii. Oficjalnie chce bronić wszystkich imigrantów, choć żadna krzywda im się nie dzieje. Faktycznie chodzi o poszerzenie strefy wpływów społeczności muzułmanów. Partia Odrodzenia i Jedności Hiszpanii (Partido Renacimiento y Union de Espana - PRUNE) powstała w Grenadzie, w wyborach samorządowych w 2011 roku zamierza wystawić kandydatów w największych miastach, jak: Madryt, Barcelona, Saragossa i Walencja.
Źródło: Nasz Dziennik
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.