Indie: atak hindusów na dom misjonarzy miłości

2007-12-28 00:00:00
Indie: atak hindusów na dom misjonarzy miłości

W nocy z 26 na 27 grudnia w mieście Kandhanal w stanie Orissa (wschodnie Indie) fundamentaliści hinduscy zaatakowali dom misjonarzy miłości - męskiej gałęzi zgromadzenia zakonnego, założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty, a także klasztor sióstr św. Józefa z Annecy.


Jak informuje KAI, napaści na dom misjonarzy dokonano w środku nocy, mimo obowiązującej w tym rejonie godziny policyjnej. Siostry i kapłan, pracujący na terenie misji, uciekli i schronili się w pobliskim lesie.

Od wieczoru wigilijnego w stanie Orissa trwały rozruchy antychrześcijańskie, zainicjowane przez organizację fundamentalistów hinduskich - Vishva Hindu Parishad (VHP), znaną ze stosowania przemocy wobec wyznawców innych religii niż hinduizm, zwłaszcza wobec chrześcijan. W ich trakcie w całym stanie zniszczono kościoły, klasztory, domy i sklepy prowadzone przez chrześcijan. Według działającej w Orissie Globalnej Rady Kościołów Indyjskich (GCIC), "spalono 300 domów chrześcijan a 3 osoby zginęły w wyniku pożaru w mieście Barakamal".

Akty przemocy, których dopuszczali się aktywiści VHP w czasie świąt, miały na celu zapobieżenie nawróceniom na chrześcijaństwo.

Od 24 grudnia do końca świąt bojówki VHP zaatakowały w tym stanie co najmniej 20 instytucji chrześcijańskich. Zniszczono m.in. 18 kościołów i kaplic, 4 klasztory, 8 schronisk-hosteli i 15 sklepów prowadzonych przez chrześcijan.

Najnowsze akty przemocy w stanie Orissa są "wstydliwą skazą na honorze demokratycznych i świeckich Indii" - napisał w wydanym w związku z tymi wydarzeniami oświadczeniu biskup diecezji Balasore, Thomas Thiruthalil. Jest on przewodniczącym Regionalnej Rady Biskupów w tym stanie. W oświadczeniu, przekazanym agencji AsiaNews, podkreślił on, że fundamentaliści "chcą zagrozić i sterroryzować chrześcijan", którzy są w Orissie mniejszością tworzoną przez ludzi ubogich i zmarginalizowanych.

Zwrócił uwagę, że temat ten od dawna jest palący. Już w 1967 uchwalono w tym stanie tzw. Akt o Wolności Religijnej, przez który miejscowy rząd wydał całą serię przepisów antykonwersyjnych. W efekcie dokument, który teoretycznie miał chronić osoby przed nawracaniem siłą, stał się w rzeczywistości mechanizmem hamującym wolność religijną i przekonań. "Mogą nim łatwo manipulować fundamentaliści hinduscy, czyniąc z niego środek "prawny" do dokonywania aktów przemocy wobec mniejszości religijnych, oskarżając je kłamliwie o najgorsze rzeczy" - podkreślił bp Thiruthalil.

Hierarcha wyraził ubolewanie, że misjonarze chrześcijańscy i ich wielkoduszna służba są przedmiotem przemocy ze strony ludzi, którym służą. "Kościół w Indiach ze swą posługą w dziedzinie oświaty i służby zdrowia jest otwarty na ludzi wszystkich kast i religii" - zaznaczył biskup. Dodał, że z pomocy społecznej, świadczonej przez Kościół, korzystają też liczni członkowie większości hinduskiej, a jednak nadal bez żadnego powodu atakują struktury kościelne i pracujących w nich chrześcijan.

Tymczasem dzisiejsza prasa indyjska informuje, że wczoraj wieczorem w wiosce chrześcijańskiej Brahmanigaon spłonęło kilka domów. Policja otworzyła ogień do tłumu napastników. W wyniku starć śmierć poniosły co najmniej cztery osoby, zaś trzech policjantów zostało rannych. Władze stanowe postanowiły wszcząć śledztwo w sprawie przyczyn rozruchów.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025