Indie: mimo gróźb biskup nie zaprzestanie krytyki komunistów
2007-12-12 00:00:00
Syro-malabarskiemu biskupowi Josephowi Porunnedomowi z południowoindyjskiego stanu Kerala zagrożono obcięciem rąk i nóg, jeśli nie przestanie wypowiadać się przeciwko komunistycznemu rządowi tego stanu. Pieczątka na kopercie świadczy, że list pochodzi z Kattikulam, leżącej na terenie jego diecezji wioski, którą niedawno odwiedził – informuje KAI.
– Nie boję się. Groźby nie zmienią mojego stanowiska w tej sprawie – powiedział 51-letni biskup. Rzecznik diecezji Mananthavady ks. Joseph Thomas Therakan przyznał, że "nie zdarzyło się dotąd w znanym z harmonii stanie Kerala, by grożono biskupowi". Podobnie jak biskup zaznaczył jednak, że "nie zmiękczy to stanowiska Kościoła przeciwko rządowej polityce skierowanej przeciwko ludziom".
Niektórzy liderzy miejscowego laikatu są jednak mocno zaniepokojeni próbami uciszenia Kościoła. – Pokazuje to podejście marksistów. Jeśli nie podporządkujesz się linii partii, będą ci grozić, aby cię uciszyć – zauważył Charlie Paul, były przewodniczący lokalnej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. – Ale z Kościołem to się nie uda – dodał.
Kościół katolicki w stanie Kerala sprzeciwił się koalicyjnemu rządowi, który doszedł do władzy w maju 2006 r., przede wszystkim ze względu na jego politykę edukacyjną. Występował zwłaszcza przeciwko marksistom, którzy stoją na czele koalicji. Księża zwracają uwagę, że polityka ta ma pomóc komunistom w przejęciu chrześcijańskich instytucji, m.in. szkół i placówek medycznych.
Protesty ze strony Kościoła nasiliły się po tym, jak niektórzy komunistyczni przywódcy rozpoczęli kampanię przeciwko biskupom i innym osobistościom Kościoła.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.