Irlandia: płyta poświęcona katolickiemu Batalionowi św. Patryka

2010-03-17 00:00:00

Batalionowi św. Patryka, złożonemu głownie z irlandzkich katolików, który walczyli przeciwko armii USA podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846-1848 poświęcony jest najnowszy album grupy muzycznej The Chieftains. Na okładce płyty widnieje wizerunek Matki Bożej z Guadalupe trzymającej w rękach martwego żołnierza San Patricio.

Zapomniany epizod z historii irlandzkich imigrantów rozsławiają zebrane na płycie „San Patricio” utwory zespołu, grającego tradycyjną muzykę z Zielonej Wyspy. Jako narrator w jednej z pieśni występuje znany aktor Liam Neeson. Muzykę, powstałą pod wpływem celtyckich i meksykańskich inspiracji, wykonuje tu także grupa meksykańskich kobziarzy, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić tragicznie poległych żołnierzy z Batalionu św. Patryka.

Żołnierze San Patricio składali się z dezerterów z amerykańskiej armii. Uciekli z USA z powodu antykatolickich nastrojów w tym kraju. Masowej dyskryminacji często towarzyszyły pogromy. Z kolei w armii protestanccy oficerowie szykanowali żołnierzy-katolików, a podczas wojny amerykańsko-meksykańskiej niszczono katolickie świątynie i obiekty kultu oraz brutalnie mordowano ludność cywilną.

W batalionie walczyło około pół tysiąca ochotników różnej narodowości. Wszyscy byli katolikami. Większość zginęła 20 sierpnia 1847 r. w czasie bitwy pod Churubusco lub w wyniki masowych egzekucji, jakich dokonali na pokonanych Amerykanie.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.