Irlandia może wkrótce zalegalizować związki jednopłciowe
2009-12-09 00:00:00

„Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat legalizacji tzw. małżeństw jednopłciowych, kraje Unii Europejskiej szybko kroczą w kierunku całkowitego uznania związków cywilnych, o ile nie małżeństw osób tej samej płci” – pisze gazeta „The Christian Science Monitor”. Ostatnim tego przykładem jest Irlandia, której parlament debatuje nad ustawą o związkach partnerskich osób tej samej płci, przedłożoną przez ministra sprawiedliwości Dermota Aherna.
Chociaż Irlandia uchodzi za kraj katolicki, to jednak sprzeciw wobec ustawy o związkach partnerskich praktycznie nie istnieje - zauważa gazeta. Dlatego też ustawa ta zostanie uchwalona najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Popierają ją partie opozycyjne tj. Fine Geal oraz Partia Pracy, a także partie koalicyjne Fianna Fail i Partia Zielonych.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to Irlandia dołączy do grona dziewięciu państw UE, które uznają związki cywilne osób tej samej płci. Cztery inne kraje tj. Belgia, Holandia, Hiszpania i Szwecja zalegalizowały tzw. małżeństwa jednopłciowe.
Tymczasem dla porównania w USA kolejne dwa stany: Maine oraz Nowy Jork opowiedziały się za odrzuceniem „małżeństw” homoseksualnych. W sumie w tym kraju legalizacji „małżeństw” osób tej samej płci sprzeciwiły się 32 stany.
Irlandzki projekt ustawy przewiduje m.in., przyznanie partnerom tej samej płci prawa do dziedziczenia majątku po zmarłym partnerze, prawa do jego emerytury, opieki zdrowotnej, a także równy dostęp do świadczeń socjalnych.
Minister Ahern zapowiedział, że nie zezwoli na zmianę ustawy, która wprowadzałaby wolność sumienia, pozwalając biznesmenom, lekarzom i innym osobom nie akceptującym homoseksualizmu ze względów światopoglądowych, na odmowę świadczenia danych usług, czy też uznania praw drugiej strony związku partnerskiego.
Mimo że ustawa przyznaje szerokie uprawnienia homoseksualistom niektórzy komentatorzy uważają, że nie jest ona wystarczająca, gdyż nie uwzględnia praw dzieci w związku partnerskim.
Z projektu ustawy nie są zadowoleni sami homoseksualiści, którzy uważają, że de facto sankcjonuje ona dyskryminację. – Ustawa, która instytucjonalizuje związki partnerskie pozbawione możliwości zawarcia małżeństwa przekazuje jasną informację opinii publicznej, że rząd nie zamierza uważać związków gejowskich za równe z małżeństwami tradycyjnymi – żaliła się Moninne Griffith z organizacji MarrigEquality.
Gazeta „The Christian Science Monitor” zauważa, że Irlandia w ostatnich latach przechodzi głębokie przemiany moralno-społeczne. W 1985 r. zalegalizowano w tym kraju prezerwatywy, w 1997 r. – rozwody, a w 1993 r. – homoseksualizm, po zaskarżeniu kraju do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez homoseksualistę Davida Norrisa, obecnie senatora parlamentu irlandzkiego. Jedynie aborcja pozostaje wciąż zakazana.
Źródło: Christian Science Monitor, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.