Jak dobrze odejść z świata doczesnego? Spotkanie z o. Bolesławem Słotą CSsR

2023-02-17 00:00:00
Jak dobrze odejść z świata doczesnego? Spotkanie z o. Bolesławem Słotą CSsR

W tym roku Środa Popielcowa przypada na 22 lutego i od tego dnia wejdziemy w okres Wielkiego Postu, przygotowującego nas do Świąt Wielkanocnych. Do refleksji nad ważnymi dla każdego chrześcijanina terminami śmierci i zmartwychwstania skłoni nas prelekcja o. Bolesława Słoty CSsR, która odbędzie się 23 lutego w krakowskim Klubie „Polonia Christiana”.

 

Tytuł zaplanowanego na czwartek 23 lutego 2023 r. spotkania klubowego koresponduje doskonale z okresem wielkopostnym. O Bolesław Słota CSsR wygłosi bowiem prelekcję pod tytułem „Memento mori czyli o sztuce (dobrego) umierania”. Wspominając mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa możemy po chrześcijańsku podejść do trudnego zagadnienia nieuchronności śmierci i nadziei na zmartwychwstanie.

 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: Pojęcie „ciało” oznacza człowieka w jego kondycji poddanej słabości i śmiertelności. „Zmartwychwstanie ciała” oznacza, że po śmierci będzie żyła nie tylko dusza nieśmiertelna, ale że na nowo otrzymają życie także nasze „śmiertelne ciała” (Rz 8,11). Wiara w zmartwychwstanie zmarłych była od początku istotnym elementem wiary chrześcijańskiej. Fiducia christianorum resurrectio mortuorum; illam credentes, sumus – „Zmartwychwstanie umarłych jest ufnością chrześcijan; ta wiara nas ożywia”.

 

Wchodząc w wielkopostny czas pokuty, przygotowujący członków Kościoła Powszechnego do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych, mamy wyjątkową okazję wysłuchania duchownego, który poprowadzi nas przez meandry zagadnień fundamentalnych i determinujących przygotowanie każdego z nas do wyboru właściwej drogi, wiodącej do zbawienia wiecznego.

 

O Bolesław Słota CSsR znany jest m.in. jako autor publikacji popularyzujących wiedzę ważną dla zrozumienia świata w odniesieniu do nauki naszego Zbawiciela. Książki „Droga Krzyżowa z Jezusem ukrzyżowanym” i „Objawione w...” są przekazem, nad którym na pewno warto się zastanowić.

 

I dlatego też warto skorzystać z szansy na udział w ciekawej prelekcji na temat „Memento mori czyli o sztuce (dobrego) umierania”, po której będzie można porozmawiać z o. Bolesławem Słotą CSsR.

 

Zapraszamy – Klub „Polonia Christiana” w Krakowie już w czwartek 23 lutego 2023 r. o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej „Miodosytni” (poziom -1, wejście przy recepcji),  przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.