Karawana na Litwie

2006-10-27 00:00:00
Karawana na Litwie

W dniach od 21 do 26 sierpnia 2006 r. niemieckie Stowarzyszenie Obrony Tradycji Rodziny i Własności zorganizowało pielgrzymkę z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Litwę. Podobne peregrynacje, zwane karawanami, wyruszają na tereny państw byłego ZSRR już od kilkunastu lat. W tegorocznej pielgrzymce, podobnie jak w dwóch poprzednich, wzięli również udział przedstawiciele SKCh im. ks. Piotra Skargi, Krucjaty - Młodzi w Życiu Publicznym oraz grupa Białorusinów.

W trakcie trwania karawany jej uczestnicy przyłączyli się m.in. do pątników zmierzających w ramach pieszej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Siluva. Wziął w niej udział także ks. bp Jurgis Bartulis ordynariusz diecezji Siaulai. Mszę św. w sanktuarium maryjnym odprawił ks. abp Sigitas Tamkevicius z Kowna. Po Mszy arcypasterz przedwojennej stolicy Litwy zaprosił uczestników karawany na poczęstunek. W uroczystościach kościelno-państwowych brał udział również były prezydent Litwy prof. Vytautas Landsbergis.

Uczestnicy karawany odwiedzali zaprzyjaźnione parafie, gdzie organizowane były nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Wzięli także udział w uroczystościach patriotycznych w Kelme i Siauliai, gdzie na zaproszenie organizatorów przemawiał m.in. Sławomir Skiba wiceprezes SKCh im. ks. Piotra Skargi. Na Litwie w tym czasie trwały obchody upamiętniające bohaterów antykomunistycznej partyzantki walczącej o odzyskanie przez ten kraj niepodległości.

W tym miejscu warto przypomnieć znaczącą rolę, jaką w ostatniej fazie zmagań o wolność Litwy odegrały Stowarzyszenia TFP. W roku 1990 zorganizowały one potężną akcję poparcia dla walczących o niepodległość Litwinów. Podczas jej trwania członkowie TFP zebrali rekordową liczbę ponad 6 milionów podpisów pod petycją domagającą się od Gorbaczowa uznania niepodległości tego kraju.

(BW, AK)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.