Kard. Lehmann: Turcja coraz mniej tolerancyjna wobec chrześcijan

2007-12-20 00:00:00

Kard. Karl Lehmann ostro skrytykował politykę religijną Turcji. W wywiadzie dla styczniowego numeru (2008) magazynu politycznego „Cicero” przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich podkreślił jednocześnie potrzebę zbudowania kościoła w Tarsie na południu Turcji – w miejscu urodzin św. Pawła Apostoła. Z okazji 2000. rocznicy urodzin świętego papież Benedykt XVI ogłosił rok 2008 Rokiem św. Pawła.


Według kard. Lehmanna, jak dotąd nie ma mowy o podstawowym prawie chrześcijan do swobodnego wyznawania swojej religii w krajach islamskich. Dotyczy to również Turcji, która pragnie przystąpić do Unii Europejskiej i która określa się jako państwo „laickie”. W rzeczywistości jednak rzesza ok. 100 tys. opłacanych przez państwo funkcjonariuszy zarządza islamem i go kontroluje. Poza tymi ramami Turcja nie pozostawia swobody na działalność religijną, a ją jedynie toleruje.

Kard. Lehmann zauważył, że tolerancja wobec aktywności wspólnoty chrześcijańskiej jest coraz mniejsza i nie dąży do standardów obowiązujących w Europie.

Odnosząc się do dyskusji wokół budowy meczetów w Niemczech kard. Lehmann zwrócił uwagę na wolność wyznania. Muzułmanie mają prawo budowania odpowiednich meczetów wszędzie tam, gdzie mieszkają. Ale szanując podstawowe prawo, jakim jest wolność wyznania, kraje islamskie muszą także zezwolić chrześcijanom na budowę ich świątyń.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.