W tym roku mija 800 lat od otrzymania przez św. Franciszka stygmatów. W ramach spotkań Klubu „Polonia Christiana”, już 13 listopada w Krakowie, będziemy mieli okazję wysłuchać Ojca Atanazego Wojtala, który napisał książkę pt. „Arkana serafickich stygmatów”, poświęconą otrzymaniu stygmatów przez Giovanniego Francesco di Pietro di Bernardone, czyli św. Franciszka.
13 listopada br. o godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Golden Tulip w Krakowie przy ul. Krakowskiej 28, z okazji 800. rocznicy otrzymania przez św. Franciszka stygmatów, będziemy mogli posłuchać gościa wyjątkowego – Ojca Atanazego Marię Wojtala, który jest autorem wydanej przez wydawnictwo „Rosa Mystica” książki pt. „Arkana serafickich stygmatów”.
Duchowny dostrzega i kontempluje tajemnicę stygmatów św. Franciszka, znaku jego upodobnienia się do Męki Chrystusa. Prelegent Klubu „Polonia Christiana” jest franciszkaninem, który – jak stwierdza Athanasius Schneider, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie – przeżywa swoje powołanie kapłańskie w świetle całkowitego i bezgranicznego poświęcenia się Niepokalanej.
Ojciec Atanazy Maria Wojtal, autor książki pt. „Arkana serafickich stygmatów”, to tradycyjny franciszkanin, Misjonarz Matki Bożej Anielskiej, który formację seminaryjną i teologiczną odbył we Włoszech. Swoją pracę duszpasterską prowadził m.in. w Brazylii, Portugalii i na Filipinach. 8 grudnia 2020 w Komarnie na Słowacji, gdzie na co dzień pracuje, został wyświęcony na kapłana.
Rok 2024 jest rokiem wyjątkowym dla zakonu franciszkanów, ponieważ w tym roku upływa 800 lat od otrzymania przez św. Franciszka stygmatów, o których pisze prelegent naszego Klubu „Polonia Christiana”. Informacje o tej rocznicy podają franciszkanie w różnych mediach, podkreślając fakt, że św. Franciszek był pierwszym świętym, obdarzonym stygmatami.
Postać św. Franciszka inspiruje wielu wiernych do poszukiwania własnej drogi życia, posługiwania bliźnim oraz oddania się w pełni Panu Bogu. Warto przypomnieć, że w 2017 roku, w ramach konkursu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w kategorii książka autora zagranicznego, wyróżniona została wydana nakładem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi publikacja Guido Vignellego poświęcona postaci św. Franciszka.
Na stronie parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Głowience w archidiecezji przemyskiej, gdzie posługują ojcowie franciszkanie, o stygmatach św. Franciszka czytamy:
W rodzinie franciszkańskiej mamy niezwykłe święto: wspominamy STYGMATY ŚW. FRANCISZKA. Asyżanin jest pierwszym świętym, o którym wiadomo, że otrzymał ten dar i nawet papieże bronili tej prawdy. A rocznica tego wydarzenia niebagatelna: w tym roku mija 800 lat! Osiemset lat temu, około święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14 IX), św. Franciszek otrzymał na swoim ciele stygmaty, czyli rany ukrzyżowanego Jezusa. Były one ukazaniem przez Boga tego, co w sposób niewidzialny czynił On w duszy duchowej Franciszka. Biedaczyna z Asyżu zaś podczas swoich modlitw tak głęboko zanurzał się w tym działaniu Boga, że znajdował potwierdzenie tej swojej drogi nawracania się. Od początku tego nawracania się do Boga otaczał szczególną i wciąż wzrastającą miłością Jezusa cierpiącego na krzyżu. Odnajdywał Go też w chorych, ubogich i cierpiących, o czym wspomina chociażby w swoim Testamencie1. Również na początku nawracania się Pan Jezus przemówił do Franciszka z krzyża, posyłając go, by odbudował Kościół. Można zatem stwierdzić, że Bóg przygotowywał syna Piotra Bernardone do takiego upodobnienia się do Chrystusa ukrzyżowanego, że dotychczasowe Franciszkowe świadectwo miłości do Miłości ukrzyżowanej zostało dopełnione i nabrało właściwego blasku w świetle stygmatyzacji.
Więcej o serafickich stygmatach i o 800. rocznicy otrzymania przez św. Franciszka stygmatów będzie się można dowiedzieć już 13 listopada podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z Ojcem Atanazym Marią Wojtalem.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Golden Tulip w Krakowie przy ul. Krakowskiej 28. Wstęp na spotkania Klubu „Polonia Christiana” jest wolny!
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy