Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

2021-11-23 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

 

Rozpoczęcie 17 października br. we wszystkich diecezjach na świecie synodu, który ma trwać aż do października 2023 roku stawia członków Kościoła Rzymskiego przed refleksją o to, dokąd zaprowadzi nas „droga synodalna”, wzorowana na „niemieckiej drodze synodalnej”. Powtórzenie błędów, jakie przyniosła „droga synodalna” za Odrą, jest wywołuje realną obawę wśród wiernych naszej wspólnoty i wymaga od nas dużego zaangażowania w proces synodalny w Polsce.

Poszerzeniu naszej wiedzy służyć będzie prelekcja i dyskusja, jaką poprowadzi red. Paweł Chmielewski w Klubie „Polonia Christiana” w Szczecinie. Redaktor Chmielewski dał się poznać czytelnikom mediów wydawanych przez Stowarzyszeni Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” jako znawca i uważny obserwator m.in. tego, co dokonało się i nadal dokonuje w Kościele Katolickim w Niemczech.

 

Na portalu Stowarzyszenia „Polonia Christiana” przypomniano niedawno jegoopinię o stanie, w jakim znalazł się Kościół za Odrą: Niemieccy biskupi i świecy postąpili kilka kroków do przodu na swojej Drodze Synodalnej. Powołując się na wolność debaty, której ma oczekiwać Watykan, mówią o likwidacji kapłaństwa, poddaniu biskupów kontroli świeckich i uznaniu wszystkich czynności seksualnych za moralnie dopuszczalne. Opór jest niewielki; większość dąży zdecydowanie w tym samym kierunku – pisał niedawno Paweł Chmielewski na łamach portalu PCh24.pl.

 

Czy lokalne Kościoły, które weszły na „drogę synodalną”, powtórzą błędy niemieckich wspólnot? Warto się zastanowić nad tym co nas czeka w najbliższym czasie i poszukać odpowiedzi na problem określony w temacie szczecińskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”: „Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić.”

 

Wiemy bowiem, że w doczesnym życiu to my powinniśmy zmieniać się na lepsze, podążając za naszym Nauczycielem i trwając przy wartościach, które są określone w nauce Kościoła.

 

Przed spotkaniem z red. Pawłem Chmielewskim warto przytoczyć jeszcze kilka zdań, jakimi opisał on dyskusję wobec ograniczeń wprowadzonych wobec Mszy Trydenckiej:

II Sobór Watykański niewątpliwie chciał reformy liturgii. W konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum concilium Ojcowie Soborowi napisali to bardzo jasno. Oczekiwali zmian, ale z zachowaniem języka łacińskiego, śpiewu gregoriańskiego i tak dalej. Tymczasem reforma posoborowa usunęła łacinę i śpiew gregoriański. Zmarginalizowano Kanon Rzymski, opracowując modlitwy eucharystyczne; wprowadzono celebrację ad populum w całej mszy. Ojcowie Soborowi w ogóle tego nie przewidywali. Słowem, reforma posoborowa jest tylko w luźny sposób zakorzeniona w samym Soborze, a w wielu punktach wprost mu przeczy. Poszczególne decyzje podejmowane przez komisję przygotowującą reformę nie mają ścisłego związku z tekstem Sacrosanctum concilium.

 

Zagadnień, o których można porozmawiać z red. Pawłem Chemielewskim jest wiele, Warto więc skorzystać z jego obecności w Szczecinie i wziąć osobisty udział w dyskusji. Zachęcamy Państwa do zaproszenia na to spotkanie znajomych, którym na sercu leży przyszłość Kościoła.

 

Zapamiętajmy – spotkanie z red. Chmielewskim już w najbliższy czwartek, 25 listopada. Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!