Kongres Konserwatywny 2019: Jak obronić cywilizację chrześcijańską?

październik 2019
Kongres Konserwatywny 2019: Jak obronić cywilizację chrześcijańską?

Kongres Konserwatywny 2019: Jak obronić cywilizację chrześcijańską?

12 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się XVI Kongres Konserwatywny. Jego temat, związany z przypadającym w tym roku jubileuszem 20-lecia Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, sięgał do źródeł ideowych SKCH, w szczególności do dzieł brazylijskiego myśliciela katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira.

 

Prelegenci odnosili się w swoich wystąpieniach do jego najważniejszego dzieła pt. Rewolucja i Kontrrewolucja, opisującego długotrwały proces walki z cywilizacją chrześcijańską oraz sposoby przeciwstawienia się jej. W czasie homilii podczas Mszy Świętej w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników przy niepołomickim Rynku, inaugurującej XVI Kongres Konserwatywny, ks. prałat Roman Kneblewski mówił: – Jesteśmy kościołem walczącym! Wiara nie może być tylko na własny użytek, ona musi być apostołowaniem! Do szabel bracia!

 

Odpowiadając na wezwanie ks. Kneblewskiego, przez cały dzień uczestnicy Kongresu Konserwatywnego walczyli słowem. Prezes SKCH Sławomir Olejniczak odniósł się do takich aktualnych tematów, jak ataki na Kościół w Polsce czy postępująca rewolucja homoseksualna autorstwa tzw. środowisk LGBT: – Dechrystianizacja to proces, w którym nie ma determinizmu, konieczności dziejowej, którą mamili ludzkość reprezentanci rozmaitych szkół filozoficznych czy też rewolucjoniści. To ludzie kształtują swoją historię, a krwawych przewrotów dokonywały konkretne osoby; jakobini, bolszewicy, a teraz głosiciele rewolucji obyczajowej i genderowej. Naszym moralnym obowiązkiem jest więc powstrzymywanie dechrystianizacji, dla zbawienia własnego i innych.

 

Z kolei Łukasz Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl mówił do zgromadzonych: – Mamy możliwość wykazać się męstwem, nastawać w porę i nie w porę, ponosić konsekwencje. Czy może być coś piękniejszego niż cierpieć za prawdę? Z nieco innego punktu widzenia ujął tę sprawę nasz gość, prof. Grzegorz Kucharczyk, analizując kondycję współczesnego Kościoła w Polsce, kryzys prawdy oraz zniechęcenie wobec walki ze złem, które dopada zarówno duchownych, jak i świeckich.

 

Co roku na Kongresie Konserwatywnym wręczana jest specjalna nagroda, Nagroda im. Księdza Piotra Skargi. W 2019 roku jej laureatem został red. Jan Pospieszalski, wyróżniony za odważne demaskowanie w pracy dziennikarskiej promotorów skrajnych ideologii uderzających w Kościół, małżeństwo, rodzinę, porządek społeczny w naszej ojczyźnie i w człowieka jako takiego. Popularny dziennikarz konserwatywny oraz wielki przyjaciel naszego Stowarzyszenia powiedział po odebraniu nagrody: – W całej Europie Polska ma opinię kraju bardzo katolickiego, maryjnego, różańcowego etc. Ale obawiam się, że bez pracy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi nie byłoby tego. To, że wciąż jesteśmy na tle innych krajem bardzo katolickim, to w dużym stopniu wasza zasługa.

 

Więcej na temat XVI Kongresu Konserwatywnego można się dowiedzieć z reportażu na portalu PCH24.pl, a także z wideorelacji przygotowanej przez naszych dziennikarzy. Zachęcamy również do wysłuchania świadectwa Jana Pospieszalskiego, wygłoszonego przy odbiorze Nagrody im. Księdza Piotra Skargi!