Ks. bp Ignacy Dec na Mszy św. trydenckiej

2008-01-15 00:00:00

13 stycznia R.P. 2008, w niedzielę Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa została odprawiona w Wałbrzychu Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (zwana trydencką) z asystencją Biskupa Ordynariusza Świdnickiego, ks. bp. prof. dr. hab. Ignacego Deca. Mszę Świętą sprawował, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ks. dr Wojciech Grygiel FSSP – informuje portal sanctus.pl.

Ksiądz biskup Ignacy Dec podziękował, w wygłoszonej homilii, Ojcu Świętemu za dar przywrócenia do pełni praw tradycyjnej liturgii łacińskiej, nazywanej teraz formą nadzwyczajną. Przypomniał historię rytu rzymskiego skodyfikowanego przez św. Piusa V po Soborze Trydenckim i zaznaczył, że na tej formie Mszy Świętej wychowały się i wzrastały w wierze całe zastępy świętych Pańskich.

Następną część kazania, z uwagi na obchodzone święto, Jego Ekscelencja poświęcił rodzinie chrześcijańskiej, mówiąc o zadaniach rodziny w zakresie zrodzenia potomstwa, dobrego wychowania dzieci przez odpowiedzialną i wymagającą miłość, podkreślając wagę wzajemnego szacunku, zwłaszcza okazywania go starszym członkom rodziny. Ksiądz Biskup nazwał rodzinę pierwszą szkołą wiary i pobożności. Polecił wychowywać dzieci i młodzież w duchu prawdy, uczulając na panujące w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w mediach zakłamanie i zafałszowania rzeczywistości.

Po udzieleniu końcowego błogosławieństwa i zakończeniu Mszy Świętej, Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność księdzu Wojciechowi Grygielowi z Krakowa za jego posługę w Diecezji Świdnickiej oraz podziękował innym osobom za starania i przygotowanie tych pięknych celebracji w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Swoją wizytę Pasterz Kościoła Świdnickiego zakończył słowami "do zobaczenia".

Do maleńkiego, zabytkowego kościółka na tradycyjną, łacińską liturgię przybyło więcej wiernych niż zazwyczaj i dla niektórych zabrakło miejsc siedzących. Większość stanowili wierni z Wałbrzycha, jednakże przyjechały też osoby z dalszych miejscowości Diecezji Świdnickiej, takich jak Bielawa, Dzierżoniów, Głuszyca, Kłodzko, Nowa Ruda, Strzegom, Świdnica, Świebodzice.

Źródło: sanctus.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.