Manifestacja poparcia dla Ojca Świętego
2008-01-21 00:00:00
Niedzielna modlitwa Anioł Pański w Watykanie była okazją do manifestacji solidarności z Benedyktem XVI. Na Placu św. Piotra zebrało się ok. 200 tys. osób. Wierni odpowiedzieli na apel wikariusza dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruiniego o solidarność z Ojcem Św., po tym jak z powodu protestu garstki wykładowców i studentów rzymskiego Uniwersytetu „La Sapienza” papież zrezygnował z wizyty na tej uczelni.
Benedykt XVI podziękował i pozdrowił młodzież uniwersytecką, profesorów i wszystkich przybyłych na Plac św. Piotra, aby wyrazić mu solidarność. – Ogarniam myślą i pozdrawiam także tych, którzy łączą się z nami duchowo. Z serca wam dziękuję, drodzy przyjaciele; dziękuję Kardynałowi Wikariuszowi, od którego wyszła inicjatywa tego spotkania – powiedział papież.
– Jak wiecie, bardzo chętnie przyjąłem uprzejme zaproszenie, jakie skierowano do mnie, bym wziął udział w ubiegły czwartek w inauguracji roku akademickiego na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza – przypomniał papież.
Benedykt XVI podkreślił, że zna dobrze tę uczelnię. – Szanuję ją i przywiązany jestem do uczęszczających na nią studentów: każdego roku przy licznych okazjach wielu z nich przybywa na spotkania ze mną do Watykanu, razem z kolegami z innych Uniwersytetów – zapewnił Ojciec Święty. Zaznaczył, że niestety atmosfera, jaka się wytworzyła, sprawiła, że jego obecność na tej ceremonii stała się niepożądana. – Zrezygnowałem wbrew mojej woli, chciałem jednak mimo wszystko wysłać tekst, jaki przygotowałem na tę okazję – podkreślił papież.
– Ze środowiskiem uniwersyteckim, które przez długie lata było moim światem, łączą mnie miłość do poszukiwania prawdy, do konfrontacji, do dialogu szczerego i nacechowanego szacunkiem dla wzajemnych stanowisk. To wszystko jest również posłannictwem Kościoła, zaangażowanego w wierne podążanie za Jezusem, Nauczycielem życia, prawdy i miłości. Jako, by tak rzec, emerytowany profesor, który spotkał w swym życiu tak wielu studentów, zachęcam wszystkich was, drodzy studenci uniwersyteccy, byście z szacunkiem odnosili się do cudzych opinii i w wolnym i odpowiedzialnym duchu szukali prawdy i dobra. Wobec wszystkich i każdego ponawiam wyrazy mej wdzięczności, zapewniając o mojej miłości i mojej modlitwie – mówił papież.
Papieskie pozdrowienia były przerywane burzliwymi oklaskami i okrzykami. Ponad głowami zebranych widać było liczne transparenty ze słowami solidarności i poparcia dla papieża. „Benedykcie XVI kochamy Ciebie i mamy do Ciebie zaufanie”, „Benedykcie XVI Ty jesteś naszą Mądrością (Sapienza)”, „Z własnej woli przyszliśmy Cię słuchać” – głosiły hasła na transparentach.
W przemówieniu przed modlitwą papież nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, „podczas którego katolicy, prawosławni, anglikanie i protestanci, świadomi, że ich podziały stanowią przeszkodę dla przyjęcia Ewangelii, błagają razem Pana, w sposób jeszcze bardziej intensywny, o dar pełnej jedności”.
Na placu św. Piotra były włoskie partie polityczne, związki zawodowe, Opus Dei, ruch Comunione e Liberazione, inne stowarzyszenia katolickie, reprezentanci rzymskich parafii i wielu diecezji z innych regionów kraju.
Włoskie media nazwały niedzielę „Papa Day”. Transmisję z Placu św. Piotra można było oglądać w wielu miastach, między innymi w Mediolanie, na telebimach ustawionych w centrach miast.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.