Strony Maryjne
 
Matka Boża Bazylianka

W 1580 roku król Stefan Batory założył Lipsk. Nie, nie ten saksoński, ale ten położony nad górną Biebrzą, tuż przy granicy z Białorusią. Miasto znane jest doskonale przyrodnikom, zachwyconym otaczającymi go łąkami bagiennymi i torfowymi. Mieszkańców tych ziem pod swój płaszcz przygarnęła Matka Boża, czczona w lipskim sanktuarium.

Wraz z lokacją miasta, monarcha ustanowił tu parafię rzymskokatolicką. Z fundacji króla wybudowano pierwszy drewniany kościół. Niestety, na przestrzeni lat zarówno ten, jak i dwa następne spłonęły. W 1857 roku zbudowano prowizoryczną kaplicę, która służyła wiernym aż do zlikwidowania parafii w 1875 roku. Reaktywowano ją w roku 1905 i szybko przystąpiono do budowy nowej świątyni. Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej konsekrowano w 1914 roku. W jego wnętrzu, w bocznej kaplicy, znajduje się cudowny obraz Maryi z Dzieciątkiem, znanej szerzej jako Matka Boża Bazylianka.

Obraz przedstawiający zatroskaną i pełną powagi Bożą Rodzicielkę został namalowany w XV wieku. Wedle tradycji, 300 lat później przyniósł go w okolice Lipska kwestarz, bazylianin z Wileńszczyzny i ofiarował kościołowi unickiemu we wsi Skieblewo w zamian za figurkę Chrystusa. Wkrótce cerkiew unicką wraz z obrazem przeniesiono do Lipska. Tu rozpoczęła się jego wędrówka. Od unitów obraz trafił na kilkadziesiąt lat do cerkwi prawosławnej, aż w końcu w 1920 roku znalazł godne miejsce w Kościele Matki Bożej Anielskiej. We wszystkich świątyniach wizerunek był otaczany szczególną czcią, a Maryja – Szafarka Łask, nie szczędziła ich nikomu. O hojności Matki Bożej świadczą liczne wota.

W 1892 roku Maryja i Dzieciątko otrzymali metalową szatę, zaś w 1931 roku wierni przyozdobili Ich skronie bogatymi koronami. Ojciec Święty bł. Jan Paweł II pobłogosławił je w czerwcu 1999 roku podczas wizyty w Ełku, a w sierpniu 2001 roku obraz został uroczyście ukoronowany przez ks. arcybiskupa Józefa Michalika.

Sanktuarium w Lipsku nawiedzają liczni wierni, także z terenów należących przed II wojną światową do Polski. W każdą środę o godzinie 12, przed obrazem Matki Bożej Bazylianki odprawiana jest nowenna i Msza Święta w intencjach dziękczynno-błagalnych. W tejże kaplicy zawisły także portrety dwóch błogosławionych męczennic: Marianny Biernackiej niezwykłej teściowej, która podczas II wojny światowej oddała życie za swą synową i jej nienarodzone dziecko, oraz nazaretanki s. Marii Sergii, która po wkroczeniu Niemców do Nowogródka została rozstrzelana razem z dziesięcioma innymi zakonnicami.

DMB

P.S. Redakcja dziękuje Pani Grażynie Bieleń-Chomiczewskiej z Lipska za informacje o sanktuarium Matki Bożej Bazylianki.