Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Matka Boża Dobrej Rady z Genazzano
Leonard Przybysz

Chyba każdy pielgrzym, który miał okazję podziwiać cudowny obraz Matki Bożej Dobrej Rady z Genazzano w pobliżu Rzymu, na pewno był pod wielkim wrażeniem boskiego piękna tego wizerunku.


Cóż widzimy na tym obrazie? Przymioty Najświętszej Maryi Panny: Matczyną dobroć, czystość, skromność, prostotę i słodycz. Gdzieś możemy w tym Obliczu odnaleźć odrobinę smutku, ale też spokój i pełną pokory uległość względem Swego Boskiego Syna. Najświętsza Maryja Panna nachyla się z miłością nad Dzieciątkiem Jezus, które trzyma lewą ręką. A Jej Syn stara się Ją przyciągnąć do Siebie. Jak wielka jest miłość i czułość Małego Jezusa względem Swej Świętej Matki.

Mimo upływu sześciu wieków od czasu powstania obrazu, zachował on bardzo żywe i – można rzec – świeże kolory. Przez wiele wieków ten fresk był cudownie zawieszony przed ścianą bez żadnego z nią kontaktu! Odstęp między nim a ścianą wynosi ok. 2,5 cm.

 

Augustiański historyk, o. Francisco Xavier Vasquez w 1747 roku pisał:

Widzieliśmy w Genazzano cudowny wizerunek, który w 1467 roku został przyniesiony przez aniołów z Albanii. Wszyscy ci, którzy oglądają go, są zachwyceni jego nieziemskim pięknem. Maryja raz jest na nim radosna, raz smutna. Niekiedy ma twarz purpurową. I ta zmienność zależna jest od wewnętrznego stanu zwiedzającego, który się zbliża do obrazu. Cudowne piękno obrazu godne jest Nieba. To dlatego dawniej była znana jako Matka Boża Rajska.

 

A oto słowa malarza, Luigiego Tosiego, który w 1747 roku miał za zadanie wykonać kopię wizerunku:

Wydaje się, że to jest nie tyle dzieło ludzkie, co anielskie (…). Często zmienia się kolor i wyraz twarzy Maryi (…). Ona pokazuje się najpierw jako radosna, pełna Niebiańskiej słodyczy, mimo że Jej Oblicze jest trochę blade. Jej wygląd – majestatyczny z jaśniejącym Obliczem do tego stopnia, że Jej policzki nabierają barwy świeżo zerwanych róż. Innym znów razem, gdy święty wizerunek się zmienia, to Jej wzrok również ulega zmianie, a Jej oczy błyszczą w sposób szczególny.

Z kolei ks. Eugene Lerat w modlitwie przez siebie ułożonej w 1892 roku mówi: Jesteś Pani tak piękna, jak Boski uśmiech, milsza od róży, bielsza od lilii.

Jeśli ktoś przyjedzie do Rzymu, warto odwiedzić też Genazzano. To zaledwie 60 kilometrów od Wiecznego ­Miasta…

 

Leonard Przybysz