Strony Maryjne
 
Matka Boża Tuchowska


Sanktuarium to od dawna uznawane jest za pierwszy ośrodek kultu maryjnego w diecezji tarnowskiej.


W okazałej świątyni mieści się słynący łaskami Cudowny Obraz. Przedstawia on Matkę Najświętszą z Dzieciątkiem Jezus. Maryja trzyma swego Syna na lewej ręce, w prawej zaś dzierży różę. Twarz Bożej Rodzicielki jest piękna. Duże przenikliwe oczy patrzą jakby w głąb duszy człowieka. Boże Dzieciątko wznosi lewą rączkę do błogosławieństwa, pozdrowienia lub do zaproszenia. Prawą natomiast przytrzymuje od góry błękitną kulę zwieńczoną krzyżem, symbolizującą ziemię. Twarze Maryi i Jezusa zwrócone są wprost ku patrzącemu.


Obraz Matki Najświętszej z Dzieciątkiem został sprowadzony do Tuchowa w połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o łaskach, jakie otrzymali modlący się tutaj wierni, pochodzi z 1597 r. Od tego momentu do Tuchowa zaczęli przybywać liczni pielgrzymi nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji, Węgier, Litwy i Rusi. W związku z rozwojem ruchu pielgrzymkowego biskup krakowski Tomasz Oborski powołał komisję, która w 1642 roku wydała orzeczenie o cudowności miejsca i obrazu.


Przybywający do Tuchowa doświadczają szczególnych łask uzdrowienia duszy i ciała, rozwiązania trudnych problemów rodzinnych, wyzwolenia z nałogów oraz wielu innych. Wiele na ten temat mówią chociażby odczytywane przed Cudownym Obrazem w czasie środowego nabożeństwa Nieustannej Nowenny, prośby i podziękowania czcicieli Pani Tarnowskiej Ziemi.

BB