Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Św. Filip Neri stanowczość walczącego katolika

Św. Filip Neri żył we Włoszech w XVI wieku. Założył nie tyle zgromadzenie zakonne, co dzieło o nazwie Oratorium: grupę duchownych, którzy wspólnie mieszkali, nie składali typowych dla zakonów potrójnych ślubów, jednakże poddawali się pewnemu wspólnotowemu regulaminowi.


Św. Filip był wielkim kaznodzieją i wspaniałym teologiem znającym doktrynę katolicką w sposób znakomity. Jego dzieło rozprzestrzeniło się szybko na całą niemal Europę i doświadczyło też wielkich prześladowań. Dlaczego?


Część duchowieństwa z tego okresu była przeciwnikami duchowości, która cechowała księży z kręgu tego świętego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jedną z wielkich postaci Oratorium, bliskich naszym czasom, był słynny ks. Faber, Anglik nawrócony z anglikanizmu, który wyróżniał się w walce przeciw protestantom. Ksiądz ten był również wielkim propagatorem dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.


Jakie były zarzuty wobec św. Filipa Neri? Mówiło się, że założył sektę! Nic nowego...

 

***


Obraz obok przedstawia fizjonomię św. Filipa Neri będącego już w podeszłym wieku. Jego broda jest całkowicie siwa, brwi czarne.


Jego twarz jest obrazem człowieka, który w przeszłości musiał stoczyć wiele walk i nadal je toczy. Śledzi czujnym i badawczym spojrzeniem niewidzialnego dla nas wroga. Można by rzec, że to spojrzenie dostrzega intrygi, które przygotowują wrogowie, i że już obmyśla strategię argumentacji, przewidując moment dogodny do kontrataku.


Charakter tej walki odbijają nie tyle spojrzenie i oczy świętego - zawsze czujne i waleczne - ile falisty kształt brwi. Tak jak doświadczenia wojenne odbijają się na żołnierzu, tak można powiedzieć, że w pomarszczonych brwiach św. Filipa odcisnęła się jego codzienna walka. Ale nawet jeśli spojrzenie jest czujne, twarz pozostaje zawsze spokojna.


Oto stanowczość i odwaga walczącego katolika!