Chrześcijaninie! Bądź gotów stracić wszystkie dobra ziemskie, znieść wszystkie nieszczęścia i ponieść nawet śmierć, a nie skalać się grzechem śmiertelnym, który jest jedynym prawdziwym i wielkim nieszczęściem dla człowieka, jest nieskończoną obrazą Boga, okrutną niewdzięcznością, niesłychanym zuchwalstwem i upadkiem twej duszy, który sam w sobie jest niepowetowany. A jeżeli cię kiedy napadnie pokusa, pomyśl o przepaści piekła, do której się wtrącisz, jeżeli popełnisz grzech śmiertelny, pamiętaj na Jezusa Ukrzyżowanego, którego Krew i rany miałbyś podeptać. Niech ci nigdy z pamięci nie wypadną słowa Eklezjastyka Pańskiego ( 21, 2): "Uciekaj przed grzechem jak przed wężem" - pisze Piotr kardynał Gasparri.1
(...) Wierz mocno, że wszystkie plagi, wszystkie klęski, jakie nawiedzają świat od początku stworzenia, że wszystkie męki potępionych są złem nieskończenie mniejszym, niźli jeden grzech śmiertelny - dodaje św. Ludwik z Granady 2.
O, przeklęty grzechu śmiertelny, jak mało cię ludzie znają, a jak często cię popełniają! Powodujesz straszne zniszczenia w naszej świętej wierze, jesteś katem dusz, źródłem potępienia, ohydą w oczach Nieba i spustoszeniem ziemi. Przeklęty grzechu, jesteś przyczyną naszych doczesnych i wiecznych nieszczęść, nieubłaganym katem jesteś samego Jezusa Chrystusa! (...) Nikt z ludzi nie jest w stanie pojąć, jak wielkie zło tkwi w grzechu śmiertelnym. Gdybym mógł otworzyć bramy piekielne i pokazać wam wszystkie ofiary tego grzechu, gdyby każdy z potępieńców przedstawił wam rozdzierające cierpienia, które musi ponosić przez całą wieczność - to może wówczas mielibyście jakie takie pojęcie o tym, czym jest grzech. Cokolwiek bym wam nie powiedział z ambony o jego złu, zawsze będzie to coś bardzo niejasnego i odległego od samej rzeczywistości grzechu - św. Jan Maria Vianney3.
W świetle wiary nie ma większego zła niż grzech i nic nie powoduje gorszych skutków dla samych grzeszników, dla Kościoła i całego świata (Katechizm Kościoła Katolickiego 1488).
Nie należy lekceważyć nawet najmniejszej obrazy Pana Boga - ostrzega św. Hieronim4.
Kto służy Bogu jako miłujący syn, a nie jako niewolnik, wzdryga się obrazić Go nawet w drobnostce - głosi św. Bazyli5.
Jak nadgniłe jabłko przechodzi wnet zgnilizną, tak i człowiek popełniający grzechy powszednie, popadnie wnet w grzech śmiertelny. Jak choroba toruje drogę śmierci, tak grzech powszedni toruje drogę grzechom śmiertelnym - św. Ludwik z Granady6.
Jeśli nikt nie dba o to, by powstrzymać krople deszczu, wsiąkające w mur, osłabiony mur i budynek może w końcu się zawalić. Tak też upada w końcu człowiek, który zaniedbuje początkowo choćby małe błędy - św. Jan Kasjan7.
(...) Po grzechu śmiertelnym grzech powszedni jest największym nieszczęściem, jakie może nas spotkać. Jest on gorszy od wszystkich nieszczęść świata, jest nawet gorszy od śmierci człowieka - św. Jan Maria Vianney8.
Grzech powszedni osłabia miłość; jest przejawem nieuporządkowanego przywiązania do dóbr stworzonych; uniemożliwia postęp duszy w zdobywaniu cnót i praktykowaniu dobra moralnego; zasługuje na kary doczesne. Grzech powszedni świadomy i pozostawiony bez skruchy usposabia nas stopniowo do popełnienia grzechu śmiertelnego - Katechizm Kościoła Katolickiego, 1863.
Opracowanie Mirosław Salwowski
1 Por: Piotr kardynał Gasparri, Katechizm katolicki.
2 Cytat za: Ludwik z Granady, Przewodnik grzeszników, Kraków 1913, s. 401.
3Cytat za: Św. Jan Maria Vianney, Kazania Proboszcza z Ars, Warszawa 1999, s. 54 - 55.
4 Cytat za: Ks. Franciszek Spirago, Katolicki katechizm ludowy, cz. II, Warszawa - Mikołów 1911, s. 367.
5 Cytat za: jw., s. 367.
6 Cytat za: jw., s. 381.
7Cytat za: jw., s. 381.
8 Por. Wilhelm Huenermann, jw., s. 178.