Niemcy: Kościół przestrzega przed łamaniem tajemnicy spowiedzi

2008-01-18 00:00:00

Kościół katolicki w Niemczech zdecydowanie odrzucił sugestie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby w przyszłości dopuścić do podsłuchiwania księży. Na łamach berlińskiego „Tagesspiegel” zabrał na ten temat głos biskup pomocniczy w Hamburgu Hans-Jochen Jaschke podkreślając, że ingerowanie w tajemnicę spowiedzi jest nie do pomyślenia.


„Jest to element «humanitarnej kultury, szanującej godność człowieka»” - stwierdził bp Jaschke.

Kierownik biura katolickiego w Berlinie, prałat Karl Jüsten oświadczył, że zdaniem większości ekspertów prawnych taki pomysł jest niezgodny z obowiązującą konstytucją. W niemieckim MSW powstał plan, aby w przyszłości ograniczyć zakaz stosowania podsłuchu wobec posłów, obrońców w procesach karnych oraz księży. Prałat Justen powiedział katolickiej agencji KNA, że ludzie powinni mieć zaufanie, iż rozmowa z duszpasterzem ma wielką wartość i jest gwarancją, że pozostanie tajemnicą ich i Boga.

Ta ufność ma szczególną wartość w czasach, gdy już prawie nic nie jest tajemnicą i nie jest chronione. Dlatego też tajemnica spowiedzi powinna być surowo chroniona nie tylko przez Kościół, ale także przez państwo – dodał.

Bp Jaschke oraz prałat Jüsten zapowiedzieli, że będą torpedowali te plany. Natomiast prałat Jüsten wyraził nadzieję, że takie „rozmiękczenie” prawa do odmowy zeznawania w charakterze świadka nie wyjdzie poza ministerstwo i parlament. Zapowiedział też skierowanie zażalenia do rządu federalnego.

Projekt MSW został ujawniony 16 stycznia i natychmiast spotkał się z protestami.

Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.