Opole: przywrócić krzyż na Collegium Minus

2009-12-11 00:00:00

Po raz kolejny Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Opolskiego zaapelowała o przywrócenie krzyża na budynku przy ul. Kopernika 12, który obecnie należy do Uniwersytetu Opolskiego i nosi nazwę Collegium Minus. Krucyfiks znajdował się pierwotnie w partii szczytowej czteropiętrowego budynku.

„Apelujemy do J.E. Biskupa Ordynariusza prof. dr hab. Andrzeja Czai oraz do J.M. Rektora UO prof. dr hab. Krystyny Czai o podjęcie inicjatywy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność UO na rzecz przywrócenia zabytkowego Krzyża wieńczącego budynek Collegium Minus” – czytamy w dokumencie.

Budynek Collegium Minus został wzniesiony z palonej cegły w ostatniej dekadzie XIX wieku w stylu neogotyckim. Przeznaczony był pierwotnie na potrzeby przyszpitalnego sierocińca. Jako jedyny z całego kompleksu szpitalnego przetrwał II wojnę światową. W czasach PRL znajdował się w nim Szpital Dziecięcy. Kilka lat temu, po remoncie, wprowadziła się do niego administracja Uniwersytetu Opolskiego.

Poniżej podajemy treść apelu:


(KOLEJNY) APEL KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ SOLIDARNOŚĆ UO

Krzyż Chrystusa, to „znak któremu sprzeciwiać się będą” (Łk. 2, 34). Pamięć o Krzyżu, obok duchowych i symbolicznych znaczeń ma także wymiar konkretny, a w przypadku o który po raz kolejny apelujemy, praktyczny. Apel nasz bowiem dotyczy konieczności przywrócenia Krzyża wieńczącego budynek dawnego Szpitala Dziecięcego – obecnie Collegium Minus.

Uważamy, że dbałość o zabytkową substancję budynku jest wyrazem nie tylko naszego szacunku dla przeszłości i prawa, ale ze względu na związany z nią znak Krzyża również naszych najgłębszych uczuć, przekonań i wartości.

Apelujemy do J.E. Biskupa Ordynariusza prof. dr hab. Andrzeja Czai oraz do J.M. Rektora UO prof. dr hab. Krystyny Czai o podjęcie inicjatywy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność UO na rzecz przywrócenia zabytkowego Krzyża wieńczącego budynek Collegium Minus.

KZ NSZZ Solidarność
Uniwersytetu Opolskiego
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.