Palikot chce likwidacji ochrony prawnej uczuć religijnych

2007-12-19 00:00:00

Janusz Palikot, lider Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie, domaga się zniesienia ochrony prawnej uczuć religijnych, gdyż w jego przekonaniu zanadto krępuje ona artystów, dziennikarzy i polityków – informuje „Nasz Dziennik”. - To preludium do nagonki na ludzi wierzących w Polsce - uważa mecenas Tadeusz Szymański, założyciel i honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich.

Palikot przedstawił swój wniosek do prezydium klubu parlamentarnego PO o wniesienie do Sejmu projektu ustawy uchylającej art. 135 par. 2 kk, art. 196 kk oraz art. 226 par. 1 i 2 kodeksu karnego. W pierwszym i trzecim z kwestionowanych przez niego przepisów chodzi o odpowiedzialność karną za publiczne znieważenie prezydenta RP oraz funkcjonariuszy publicznych.

Palikot uważa, że "najbardziej kontrowersyjna" będzie jednak proponowana przez niego likwidacja art. 196 kodeksu karnego. Zdaniem polityka PO, artykuł ten ogranicza wolność wypowiedzi zarówno dziennikarskiej, jak też artystycznej i politycznej.

Artykuł 196 kk brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". – Tam chodzi o tzw. obrazę uczuć religijnych - wyjaśniał Palikot istotę tego przepisu. - A co to znaczy "uczucia religijne"? - dociekał. - Ten paragraf dotyczący uczuć religijnych jest bardzo podatny na interpretacje, bo jest bardzo subiektywny – przekonywał. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w paragrafie 195 i 194 i 193 kk mamy ochronę Kościoła, ochronę osób, bo w ogóle osoba jest chroniona w Konstytucji i kodeksie karnym - argumentował Palikot, myląc co chwila artykuły kodeksu karnego z paragrafami.

Artykuły 194 i 195 kk zakazują jedynie przeszkadzania w sprawowaniu kultu religijnego i ograniczania praw ludzi wierzących bądź niewierzących. Artykuł 193 zupełnie nie ma tu zastosowania – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Według mecenasa Tadeusza Szymańskiego, zlikwidowanie art. 196 kk stanowić będzie czytelny sygnał dla wrogów Kościoła, że oto wolno jest już obrażać uczucia religijne Polaków. – Sądy będą umarzały wszelkie sprawy dotyczące np. wulgarnych wypowiedzi czy zachowań wobec Kościoła, praktyk religijnych, przedmiotów kultu – podkreśla Szymański. - Żadnej ochrony nie będzie miał np. kult Matki Bożej - wskazuje.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.