Palikot chce likwidacji ochrony prawnej uczuć religijnych

2007-12-19 00:00:00

Janusz Palikot, lider Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie, domaga się zniesienia ochrony prawnej uczuć religijnych, gdyż w jego przekonaniu zanadto krępuje ona artystów, dziennikarzy i polityków – informuje „Nasz Dziennik”. - To preludium do nagonki na ludzi wierzących w Polsce - uważa mecenas Tadeusz Szymański, założyciel i honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich.

Palikot przedstawił swój wniosek do prezydium klubu parlamentarnego PO o wniesienie do Sejmu projektu ustawy uchylającej art. 135 par. 2 kk, art. 196 kk oraz art. 226 par. 1 i 2 kodeksu karnego. W pierwszym i trzecim z kwestionowanych przez niego przepisów chodzi o odpowiedzialność karną za publiczne znieważenie prezydenta RP oraz funkcjonariuszy publicznych.

Palikot uważa, że "najbardziej kontrowersyjna" będzie jednak proponowana przez niego likwidacja art. 196 kodeksu karnego. Zdaniem polityka PO, artykuł ten ogranicza wolność wypowiedzi zarówno dziennikarskiej, jak też artystycznej i politycznej.

Artykuł 196 kk brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". – Tam chodzi o tzw. obrazę uczuć religijnych - wyjaśniał Palikot istotę tego przepisu. - A co to znaczy "uczucia religijne"? - dociekał. - Ten paragraf dotyczący uczuć religijnych jest bardzo podatny na interpretacje, bo jest bardzo subiektywny – przekonywał. – Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w paragrafie 195 i 194 i 193 kk mamy ochronę Kościoła, ochronę osób, bo w ogóle osoba jest chroniona w Konstytucji i kodeksie karnym - argumentował Palikot, myląc co chwila artykuły kodeksu karnego z paragrafami.

Artykuły 194 i 195 kk zakazują jedynie przeszkadzania w sprawowaniu kultu religijnego i ograniczania praw ludzi wierzących bądź niewierzących. Artykuł 193 zupełnie nie ma tu zastosowania – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Według mecenasa Tadeusza Szymańskiego, zlikwidowanie art. 196 kk stanowić będzie czytelny sygnał dla wrogów Kościoła, że oto wolno jest już obrażać uczucia religijne Polaków. – Sądy będą umarzały wszelkie sprawy dotyczące np. wulgarnych wypowiedzi czy zachowań wobec Kościoła, praktyk religijnych, przedmiotów kultu – podkreśla Szymański. - Żadnej ochrony nie będzie miał np. kult Matki Bożej - wskazuje.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.