Pomagamy poszkodowanym przez powódź ojcom franciszkanom z Kłodzka

2024-10-07 00:00:00
Pomagamy poszkodowanym przez powódź ojcom franciszkanom z Kłodzka

Zniszczenia dokonane przez powódź, jaka dotknęła niedawno południe Polski, wymagają poświęcenia i pomocy każdego z nas. Członkowie oraz pracownicy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na miejscu, w Kłodzku, pomagali ojcom franciszkanom w likwidacji skutków zalania budynków klasztornych. Prowadzona jest także przez stowarzyszenie zbiórka funduszy, która pomoże jak najszybciej przywrócić normalny tryb życia zakonnego.

 

- Przyjechaliśmy do Kłodzka, aby wesprzeć ojców franciszkanów żyjących w klasztorze w Kłodzku. Oni sami, mimo trudnej sytuacji, zajęli się pomocą swoim parafianom, koordynując działania wolontariuszy, takich jak my. Członkowie naszego stowarzyszenia pracowali m.in. przy sprzątaniu zalanych mieszkań, gdzie trzeba nie tylko pozbyć się naniesionego przez wodę brudu, mebli zniszczonych przez wodę, ale i skuć tynki w zalanych pomieszczeniach aby je osuszyć i nie dopuścić do zagrzybienia. Pozostaje jeszcze bardzo dużo pracy, aby usunąć wszystkie skutki powodzi i doprowadzić wszystko do używalności – mówi Przemysław Kołtun, członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Odbudowanie normalnego życia będzie trwało na terenach dotkniętych powodzią pewnie jeszcze miesiące, dlatego stowarzyszenie uruchomiło internetową zbiórkę pieniędzy, które pomogą ojcom franciszkanom przywrócić w pełni życie religijne i zakonne w tym świętym miejscu.

W czasie kryzysowej sytuacji w Kłodzku klasztor stał się prawdziwym centrum pomocy dla całego miasta. Ojcowie franciszkanie gościli strażaków i wolontariuszy, sami jednak wciąż potrzebują naszej pomocy. Dlatego w porozumieniu z ojcami franciszkanami z Kłodzka została zorganizowana zbiórka, która pozwoli jak najszybciej przywrócić pełnię życia duchowego w kościele i klasztorze.

 

Jak czytamy na internetowej stronie opisującej cele zbiórki, ojcowie franciszkanie z Kłodzka potrzebują wsparcia wiernych między innymi na:

- zakup naczyń liturgicznych, monstrancji, kielichów oraz ksiąg liturgicznych, aby w pełni przywrócić życie sakramentalne w kościele;

- zakup dewocjonaliów i przedmiotów liturgicznych, takich jak krzyże procesyjne, świece ołtarzowe oraz szaty liturgiczne, które są niezbędne do celebrowania liturgii i uroczystości religijnych;

- naprawę oraz wymianę wyposażenia klasztoru, aby zakonnicy mogli kontynuować codzienne życie i modlitwę w odpowiednich warunkach

Dziękujemy za każde wsparcie i zapraszamy do udziału!

 

Piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.