Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

2008-03-11 00:00:00
Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

Członkowie społecznego komitetu na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy przekazali projekt ustawy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu – informuje KAI.

Treść społecznego projektu ustawy na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy to cztery krótkie artykuły - o przywróceniu święta, nadaniu mu statusu wolnego od pracy, zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy i wejściu w życie z dniem ogłoszenia. Nieco dłuższe jest jej uzasadnienie.

"Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia" - brzmi pierwsze zdanie uzasadnienia.

Komitet społeczny na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne, takie jak Chrześcijański Ruch Samorządowy czy Akcja Katolicka, oraz osoby prywatne. Inicjatywie przewodniczy prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Jak poinformował w rozmowie z KAI jeden z członków komitetu Grzegorz Kaźmierczak, wraz z projektem ustawy przekazano 3 tys. podpisów. – Od tego momentu marszałek ma dwa tygodnie na zarejestrowanie naszego wniosku i przekazanie projektu ustawy posłom. Zapewnił nas, że wywiąże się z obowiązującego go terminu.

Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu. Mają na to trzy miesiące. – Zbierzemy na pewno więcej niż 100 tys. Sądzimy ,że będzie to 200 tys. lub nawet więcej. Podpisy wciąż napływają z całej Polski - zapewnił Kaźmierczak.

Postulat przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli został wysunięty 15 stycznia na spotkaniu prezydentów miast papieskich w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Uzasadniając projekt Jerzy Kropiwnicki przypomniał wtedy, iż święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, było obchodzone nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia. Podkreślił też, że przyczyną jego wyjątkowego znaczenia jest jego uniwersalne przesłanie. – Pokłon mędrców ze Wschodu nie będących członkami narodu Izraela oznaczał bowiem potwierdzenie misji Zbawiciela w wymiarze ponadnarodowym. Wydarzenie to stanowiło także objawienie Boże wobec współczesnych elit politycznych i intelektualnych – mówił Kropiwnicki.

Prezydent Łodzi przypominał, że w Polsce do 1960 r. święto Trzech Króli było równocześnie dniem wolnym od pracy. – W okresie władzy komunistycznej pod kierownictwem I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to w wymiarze państwowym zostało zlikwidowane. Nadal jednak pozostało jednym z najważniejszych świąt kościelnych – przypomniał prezydent Łodzi.

Poparcie dla tej idei wyrazili biskupi, wprowadzając ten temat pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyły się 13 lutego.

Kościół nawet sam zrezygnował już z upominania się o dni wolne od pracy z okazji wielu świat kościelnych (Wniebowstąpienie Pańskie zostało przeniesione na niedzielę, a Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Świętych Piotra i Pawła przestały być świętami obowiązującymi). Natomiast Objawienie Pańskie to święto, które jest bardzo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i niesie ze sobą istotną treść teologiczną. Dlatego Kościół z tego święta nie może tak łatwo zrezygnować – wyjaśnił wtedy bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.