Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

2008-03-11 00:00:00
Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

Członkowie społecznego komitetu na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy przekazali projekt ustawy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu – informuje KAI.

Treść społecznego projektu ustawy na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy to cztery krótkie artykuły - o przywróceniu święta, nadaniu mu statusu wolnego od pracy, zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy i wejściu w życie z dniem ogłoszenia. Nieco dłuższe jest jej uzasadnienie.

"Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia" - brzmi pierwsze zdanie uzasadnienia.

Komitet społeczny na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne, takie jak Chrześcijański Ruch Samorządowy czy Akcja Katolicka, oraz osoby prywatne. Inicjatywie przewodniczy prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Jak poinformował w rozmowie z KAI jeden z członków komitetu Grzegorz Kaźmierczak, wraz z projektem ustawy przekazano 3 tys. podpisów. – Od tego momentu marszałek ma dwa tygodnie na zarejestrowanie naszego wniosku i przekazanie projektu ustawy posłom. Zapewnił nas, że wywiąże się z obowiązującego go terminu.

Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu. Mają na to trzy miesiące. – Zbierzemy na pewno więcej niż 100 tys. Sądzimy ,że będzie to 200 tys. lub nawet więcej. Podpisy wciąż napływają z całej Polski - zapewnił Kaźmierczak.

Postulat przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli został wysunięty 15 stycznia na spotkaniu prezydentów miast papieskich w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Uzasadniając projekt Jerzy Kropiwnicki przypomniał wtedy, iż święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, było obchodzone nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia. Podkreślił też, że przyczyną jego wyjątkowego znaczenia jest jego uniwersalne przesłanie. – Pokłon mędrców ze Wschodu nie będących członkami narodu Izraela oznaczał bowiem potwierdzenie misji Zbawiciela w wymiarze ponadnarodowym. Wydarzenie to stanowiło także objawienie Boże wobec współczesnych elit politycznych i intelektualnych – mówił Kropiwnicki.

Prezydent Łodzi przypominał, że w Polsce do 1960 r. święto Trzech Króli było równocześnie dniem wolnym od pracy. – W okresie władzy komunistycznej pod kierownictwem I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to w wymiarze państwowym zostało zlikwidowane. Nadal jednak pozostało jednym z najważniejszych świąt kościelnych – przypomniał prezydent Łodzi.

Poparcie dla tej idei wyrazili biskupi, wprowadzając ten temat pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyły się 13 lutego.

Kościół nawet sam zrezygnował już z upominania się o dni wolne od pracy z okazji wielu świat kościelnych (Wniebowstąpienie Pańskie zostało przeniesione na niedzielę, a Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Świętych Piotra i Pawła przestały być świętami obowiązującymi). Natomiast Objawienie Pańskie to święto, które jest bardzo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i niesie ze sobą istotną treść teologiczną. Dlatego Kościół z tego święta nie może tak łatwo zrezygnować – wyjaśnił wtedy bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.