Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

2008-03-11 00:00:00
Projekt ustawy ws. święta Trzech Króli trafił do Sejmu

Członkowie społecznego komitetu na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy przekazali projekt ustawy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu – informuje KAI.

Treść społecznego projektu ustawy na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy to cztery krótkie artykuły - o przywróceniu święta, nadaniu mu statusu wolnego od pracy, zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy i wejściu w życie z dniem ogłoszenia. Nieco dłuższe jest jej uzasadnienie.

"Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia" - brzmi pierwsze zdanie uzasadnienia.

Komitet społeczny na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne, takie jak Chrześcijański Ruch Samorządowy czy Akcja Katolicka, oraz osoby prywatne. Inicjatywie przewodniczy prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Jak poinformował w rozmowie z KAI jeden z członków komitetu Grzegorz Kaźmierczak, wraz z projektem ustawy przekazano 3 tys. podpisów. – Od tego momentu marszałek ma dwa tygodnie na zarejestrowanie naszego wniosku i przekazanie projektu ustawy posłom. Zapewnił nas, że wywiąże się z obowiązującego go terminu.

Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu. Mają na to trzy miesiące. – Zbierzemy na pewno więcej niż 100 tys. Sądzimy ,że będzie to 200 tys. lub nawet więcej. Podpisy wciąż napływają z całej Polski - zapewnił Kaźmierczak.

Postulat przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli został wysunięty 15 stycznia na spotkaniu prezydentów miast papieskich w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Uzasadniając projekt Jerzy Kropiwnicki przypomniał wtedy, iż święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, było obchodzone nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia. Podkreślił też, że przyczyną jego wyjątkowego znaczenia jest jego uniwersalne przesłanie. – Pokłon mędrców ze Wschodu nie będących członkami narodu Izraela oznaczał bowiem potwierdzenie misji Zbawiciela w wymiarze ponadnarodowym. Wydarzenie to stanowiło także objawienie Boże wobec współczesnych elit politycznych i intelektualnych – mówił Kropiwnicki.

Prezydent Łodzi przypominał, że w Polsce do 1960 r. święto Trzech Króli było równocześnie dniem wolnym od pracy. – W okresie władzy komunistycznej pod kierownictwem I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to w wymiarze państwowym zostało zlikwidowane. Nadal jednak pozostało jednym z najważniejszych świąt kościelnych – przypomniał prezydent Łodzi.

Poparcie dla tej idei wyrazili biskupi, wprowadzając ten temat pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyły się 13 lutego.

Kościół nawet sam zrezygnował już z upominania się o dni wolne od pracy z okazji wielu świat kościelnych (Wniebowstąpienie Pańskie zostało przeniesione na niedzielę, a Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Świętych Piotra i Pawła przestały być świętami obowiązującymi). Natomiast Objawienie Pańskie to święto, które jest bardzo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i niesie ze sobą istotną treść teologiczną. Dlatego Kościół z tego święta nie może tak łatwo zrezygnować – wyjaśnił wtedy bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.