Rodziny domagają się respektowania prawa naturalnego

2009-12-28 00:00:00
Rodziny domagają się respektowania prawa naturalnego

Ponad milion osób spotkało się w Madrycie w niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu, by bronić, zgodnie z prawem naturalnym, rodziny budowanej w oparciu o małżeństwo mężczyzny i kobiety. Zaproszenie arcybiskupa stolicy Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Vareli przyjęło m.in. 600 osób z Polski, a w gronie duszpasterzy był także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

W południe wierni wysłuchali skierowanych do nich słów Benedykta XVI, który modlił się na placu św. Piotra w Watykanie. Jak poinformował KAI uczestniczący w spotkaniu ks. Zbigniew Lenart, głównym punktem Europejskiego Spotkania Rodzin na Plaza de Lima w Madrycie była uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem kard. Antonio Maríi Rouco Vareli.

Arcybiskup Madrytu podkreślił, iż ta wielka Eucharystia jest dziękczynieniem za dar rodzin chrześcijańskich wpatrzonych w Świętą Rodzinę, by móc żyć w pełni łaski małżeństwa chrześcijańskiego. Kaznodzieja zaznaczył, iż taki model rodziny wiernie odpowiada woli Boga i wnosi dobro w życie społeczeństwa i Kościoła.

Bądźcie pewni, że proponowana dziś legalizacja innych modeli współżycia nie odpowiada prawdzie naturalnej rodziny, jak to zostało określone od początku, w akcie stworzenia człowieka. Inne modele, choć mogą stanowić odbicie współczesnej mentalności, nie są w stanie rozwiązać problemów przed jakimi staje rodzina – zaznaczył purpurat.

Przewodniczący episkopatu Hiszpanii podkreślił odpowiedzialność władz państwowych za obronę instytucji małżeństwa. Wyraził niepokój stanem rodziny na naszym kontynencie z powodu zagrożenia łatwością rozwodów oraz polityką antynatalistyczną. – Wy, obecne tu rodziny, jesteście sanktuarium społeczeństwa. Bez was Europa pozostałaby bez dzieci i bez przyszłości wypełnionej miłością – stwierdził arcybiskup Madrytu.

Słowo powitania do poszczególnych grup narodowych kierowali pochodzący z tych krajów kardynałowie i biskupi. Kard. Stanisław Ryłko pozdrawiając naszych rodaków podkreślił znaczenie tego święta rodziny, pomimo niewygód i trudności. Dzisiejszy świat potrzebuje bowiem świadectwa piękna życia rodzinnego oraz tego, że możliwe jest dziś życie tą miłością, jaką Chrystus umiłował każdego z nas. Purpurat życzył rodzinom, by były świadkami pięknej miłości Boga do ludzi, której znakiem jest sakramentalne małżeństwo.

Abp Józef Michalik wyraził radość, że w dobie kryzysu rodziny może być świadkiem piękna i żywotności rodzin chrześcijańskich. Otwierając się na życie i przyjmując dzieci, stają się dla nich szkołą życia i miłości.

Do delegacji rodzin niemieckich przemówili kardynałowie Josef Cordes oraz odpowiedzialny w tamtejszym episkopacie za kwestie rodzinne arcybiskup Berlina, Georg Sterzinsky, który przypomniał, iż rodzina jest fundamentem każdej społeczności. Natomiast purpuraci włoscy, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Agostino Vallini oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, kard. Ennio Antonelli, pozdrowili ok. 30 tys. Włochów. Kard. Vallini sparafrazował słowa Jana Pawła II, którzy przed 27 laty na tym samym miejscu powiedział: „Przyszłość ludzkości przychodzi przez rodzinę” stwierdzając: „Przyszłość Europy przychodzi przez rodzinę”. – Nie można jej ograniczyć do sfery prywatnej, jest ona bowiem faktem publicznym. W obliczu kryzysu rodziny oraz instytucji pseudorodzinnych pragniemy głosić miłość Chrystusa – podkreślił włoski purpurat.

Na madrycki Plaza de Lima, pomimo chłodu, wiele rodzin przybyło wraz z dziećmi. Ich obecność sprawiała, że było to radosne święto, pełne życia.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.