Rzym: skandaliczny, antypapieski protest części naukowców i studentów

2008-01-15 00:00:00
Rzym: skandaliczny, antypapieski protest części naukowców i studentów

Profesorowie wydziałów nauk ścisłych rzymskiego Uniwersytetu „La Sapienza”, wystosowali do rektora uczelni oficjalny protest przeciwko planowanej na najbliższy czwartek 17 stycznia wizycie Benedykta XVI na Uniwersytecie. Papież weźmie udział w nieco spóźnionej inauguracji roku akademickiego, nie zabierze jednak głosu podczas głównej uroczystości, na którą przybędzie po odwiedzeniu odrestaurowanej właśnie uniwersyteckiej kaplicy.


Wykładowcy rzymskiej uczelni uznali wizytę Ojca Świętego za „co najmniej niestosowną”. Ich zdaniem w przeszłości kardynał Joseph Ratzinger dawał wielokrotnie wyraz braku szacunku dla osiągnięć nauki, co potwierdził również w encyklice „Spe salvi”. Do protestów przyłączyły się także grupy skrajnie lewicowej młodzieży, kontestującej w ogóle obecność papieża na rzymskim Uniwersytecie i zapowiadające szereg inicjatyw o wyraźnym charakterze antyklerykalnym, jak np. prowokacyjna parada gejowska czy projekt dosłownego zagłuszania papieskiego przemówienia przez ustawione pod budynkiem uniwersytetu megafony – czytamy w serwisie KAI.

Nawiązując do wypowiedzi Josepha Ratzingera z 1990 roku wygłoszonej w Parmie, w której przyszły papież uznał, że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy" wykładowcy w liście do rektora uniwersytetu La Sapienza napisali: "Słowa papieża nas obrażają i poniżają". Według nich Galileusz, który jest jednym z najwybitniejszych umysłów w historii wciąż nie doczekał się uznania w kręgach kościelnych Jak informuje „Dziennik”, pod listem protestacyjnym podpisało się 66 profesorów. Sygnatariusze twierdzą, że nie mogą z entuzjazmem witać kogoś, kto jest "reakcjonistą" i "przeciwnikiem Galileusza". Piszą, że ktoś taki nie ma prawa wstępu na jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Nie brak profesorów, którzy twierdzą, że zaproszenie Benedykta XVI jest elementem walki obecnego rektora o przeżycie (jest on oskarżony o ułatwienie kariery dydaktycznej swojej córki) – donosi KAI. Wszystkim kontestatorom na łamach „Corriere della Sera” odpowiadział zastępca naczelnego redaktora tego największego włoskiego dziennika Pierluigi Battista, przypominając, że starania o to, aby do papieskiej wizyty nie doszło są przejawem zwykłej cenzury i nie mają nic wspólnego z ideą wolności słowa i przekonań, w imię której bronią oni rzekomej autonomii nauki przed atakami ze strony Kościoła. „Ciekawe, co by się działo, gdyby neofaszyści usiłowali nie dopuścić do występu na największym rzymskim uniwersytecie państwowym np. Dario Fo” - zastanawia się autor komentarza i dodaje „Czy też można by wtedy mówić o «prawie do polemiki», na jakie powołują się przeciwnicy wizyty Benedykta XVI?”

W niedzielnym wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski nazwał protesty kilkudziesięciu profesorów oraz studentów uniwersytetu przeciwko wizycie Benedykta XVI "obskurantyzmem" i czymś niezrozumiałym. Watykański hierarcha przypomniał, że dotychczas żadna uczelnia nie powiedziała nigdy "nie" papieżowi – czytamy w serwisie KAI.

KAI, Dziennik.pl

Bezczelność i obłuda lewactwa nie ma granic. Przypominamy wrogom Kościoła z Uniwersytetu La Sapienza, którzy odmawiają prawa wstępu „na jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie” „reakcjoniście” Benedyktowi XVI, że aż do 1870 roku była to uczelnia papieska! Uniwersytet La Sapienza został ufundowany 20 kwietnia 1303 roku przez papieża Bonifacego VIII.
Ciekawe, że uniwersyteckich lewaków nie razi anioł w logo uczelni.
Bardzo to nieładnie z ich strony przejmować cały splendor związany z bogatą historią wszechnicy, którą ta zawdzięcza Kościołowi, traktując jednocześnie Głowę tegoż Kościoła jako persona non grata.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025