Stolica Apostolska odrzuca ideologie oparte na ekologicznym katastrofizmie

2008-01-04 00:00:00

Kościół nie przeczy, że niewłaściwe działania człowieka mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, odrzuca jednak ekologiczny katastrofizm. Stolica Apostolska zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiej polityce, która powołując się na takie katastroficzne tezy ograniczałaby rozwój krajów ubogich. Zwraca na to uwagę w wywiadzie dla rzymskiej agencji Fides bp Giampaolo Crepaldi, sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax".


Bp Crepaldi podkreśla, że trzeba odróżniać badania naukowe od robienia z nich użytku ideologicznego. Takie wykorzystywanie prac naukowych prowadzi w końcu do wizji człowieka i przyrody przeciwnej zarówno człowiekowi, jak przyrodzie.

Sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" przypomina, że nauka społeczna Kościoła nigdy nie popierała radykalnych, ideologicznych form ekologizmu - a to z dwóch względów. Przede wszystkim, ponieważ podporządkowują one człowieka przyrodzie, zajmującej rzekomo centralne miejsce. W tej perspektywie wszystko miałoby się obracać wokół przyrody. Po drugie, pewne formy takiego ekologizmu zagrażają rozwojowi, zwłaszcza przez odmawianie prawa do rozwoju krajom ubogim.

Bp Crepaldi zwraca uwagę, że w papieskim nauczaniu o kwestiach ekologicznych duże znaczenie mają słowa Pisma Świętego o powołaniu człowieka do tego, by doglądał ziemi i uprawiał ją. Wskazują one, że wprawdzie nie można wyzyskiwać zasobów ziemi nieroztropnie, ale należy je jak najlepiej rozwijać dla dobra każdego człowieka - w duchu równości i solidarności.

Wraz z wywiadem sekretarza Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" agencja Fides opublikowała 28 grudnia 2007 r. obszerne dossier pt.: "Zmiany klimatyczne - między katastrofizmem a biznesem". Zwraca się w nim uwagę na liczne manipulacje danymi ekologicznymi w celach bynajmniej nie bezinteresownych, ale związanych z ideologią i zyskiem pewnych grup. Tak np. co najmniej 9 poważnych naukowych błędów londyński trybunał wykazał filmowi "Niewygodna prawda", wyróżnionemu Oskarem. Jego twórcą jest były wiceprezydent USA Al Gore - ubiegłoroczny (2007) laureat pokojowej Nagrody Nobla, przyznanej właśnie za zasługi dla ekologii.

Mimo użytego w tytule słowa "prawda" film zawiera takie kłamstwa, jak przypisywanie globalnemu ociepleniu stopnienia śniegów na Kilimandżaro w Tanzanii, wysychania afrykańskiego jeziora Czad czy huraganu Katrina, który dotknął w 2005 r. Stany Zjednoczone. Podniesienie się o 7 m wód oceanu wskutek topnienia lodowców, jeśli w ogóle nastąpi, to dopiero za kilka tysięcy lat. W rzeczywistości zmiany temperatur są w historii ziemi zjawiskiem naturalnym i działalność człowieka ma tu jedynie znikomy wpływ.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025