Św. Szarbel i jego cuda: wyjątkowe spotkania w kolejnych miastach – m.in. w Warszawie i Żywcu!

2024-11-18 00:00:00
Św. Szarbel i jego cuda: wyjątkowe spotkania w kolejnych miastach – m.in. w Warszawie i Żywcu!

Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.

Duchowość i cuda św. Szarbela

 

- W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowiło zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku świętego mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – czytamy na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”

 

Do takich wydarzeń jak to z wizyty mnichów w pustelni św. Szarbela dochodzą niezliczone przypadki uzdrowień z różnego rodzaju chorób i dolegliwości. Święty z Libanu osobiście wyróżniał się ascetycznym stylem życia i ubóstwem materialnym, które kontrastowały z Jego wielką pracą duchową. Szacunek budzi Jego skromność i bogobojność. Każdą czynność, w tym także pracę, wykonywał z myślą o Bogu, a zarazem walczył z pokusami, aby myśli przyziemne nie oderwały go od modlitwy. Taka postawa jest czymś, co powinno być wzorem nie tylko dla wybierających zakonne życie chrześcijan.

 

Kim jest święty Szarbel?

 

Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w północnym Libanie w Bika Kafra, w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Od dziecka wyróżniał się pobożnością a w wieku 23 lat wybrał życie zakonne i wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Kościół maronicki jest kościołem chrześcijaństwa wschodniego, który cały czas pozostaje w pełnej komunii z Rzymem. Drugą połowę swojego życia (24 lata) przeżył jako gorliwy i pobożny pustelnik.

 

Święty Szarbel przeszedł do Domu Ojca w wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku, co poprzedziło kilka dni ciężkich spazmów chorobowych, podczas których wyrażał pragnienia odprawienia raz jeszcze Mszy Świętej. Od pierwszych dni po jego pogrzebie do hierarchów kościelnych zgłaszały się osoby świadczące o rozmaitych cudownych zjawiskach i uzdrowieniach za sprawą świętego. Dnia 5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Po tym czasie ponownie zamknięto grobowiec zakonnika. Status Świętego Kościoła Katolickiego otrzymał na mocy procesu kanonizacyjnego zakończonego 9 października 1977 roku. Od tego czasu Jego orędzie niesie się po świecie.

 

Zapraszamy na spotkania

 

I dotarło także do Polski, gdzie święty Szarbel, niemalże z roku na rok, zyskuje popularność. Z pewnością warto zgłębiać życie i duchowość tego niezwykłego maronity, jak również śledzić cuda dokonane już po Jego odejściu ze świata doczesnego. Świetną okazję do tego stanowi cykl spotkań autorskich Jacka Kotuli, znanego działacza społecznego i obrońcy życia. Osobiście kilkukrotnie odwiedził on Liban, dzięki niemu również możemy podczas spotkań podziwiać relikwie św. Szarbela.

 

Oto najbliższe terminy i miejsca prelekcji o życiu i cudach św. Szarbela:

 

  • 23.11.2024 (sobota): Żywiec, Kawiarenka „Przystań” (Parafia Konkatedralna pw. Narodzenia NMP), ul. Zamkowa 6, godz. 19:00 (prelekcja pt. „Liban i jego święci”)
  • 24.11.2024 (niedziela): Turbia, Kościół św. Leonarda, ul. Sandomierska 43, po Mszach św. o godz. 7:30, 9:00, 10:30, 17:00
  • 01.12.2024 (niedziela): Ciepielów, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża św. , ul. Papuzińskiego 38, po Mszach św. o godz. 8:30, 10:00, 12:00, 15:00
  • 03.12.2024 (wtorek): Warszawa, Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście, ul. Świętojerska 12a, godz. 11:00
  • 08.12.2024 (niedziela): Chodaczów, Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chodaczów 112, po Mszach św. o godz. 8:00 i 10:30

 

Wstęp na wszystkie wymienione wyżej spotkania z prelekcjami Jacka Kotuli jest wolny! Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

 

 

piotrskarga.pl

 

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.