USA: chwila ciszy przed zajęciami szkolnymi podtrzymana
2008-01-09 00:00:00

Ustawowo nakazana chwila ciszy, rozpoczynająca codziennie lekcje w teksańskich szkołach, nie jest propagowaniem religii, lecz zachętą do głębszego namysłu - orzekł sąd federalny, który w ten sposób podtrzymał obowiązujące od 5 lat stanowe przepisy. Legalność tego prawa, nakazującego uczniom także przysięgać na flagi amerykańską i stanową, chciała podważyć para rodziców, których dzieci uczęszczają do jednej ze szkół w północnym Teksasie.
Sędzia Barbara M.G. Lynn z federalnego sądu okręgowego w Dallas, uzasadniając wyrok, przyznała, że intencją niektórych senatorów, którzy doprowadzili do funkcjonowania stanowej ustawy o chwili ciszy przed lekcjami, była chęć przywrócenia "tylnymi drzwiami" modlitwy w szkołach.
Jednak - jak podkreśliła sędzia Lynn - inicjatywa ta bierze także pod uwagę świeckie sposoby przeżywania minuty ciszy. – Ustawodawcy kilkakrotnie podkreślają w dokumencie, że uczniowie mogą w tym czasie wpatrywać się w swoje buty, myśleć o czekających ich egzaminach, swoich domowych zwierzątkach lub zaangażować się w inne, niewerbalne formy aktywności. Mogą także, jeśli chcą, pomodlić się – powiedziała Lynn.
Dean Cook, adwokat strony skarżącej, w rozmowie z dziennikarzem lokalnej gazety "Chronicle" przyznaje, że jest rozczarowany orzeczeniem sądu, jednak, ma nadzieję, że sprawa pozwoliła uświadomić na nowo wielu ludziom kwestię rozdziału państwa od Kościoła.
Zadowolony z sentencji jest natomiast prokurator generalny stanu Teksas Greg Abbott. – W czasach, kiedy dzieci tak często muszą stawać w obliczu przemocy i społecznego nieładu, 60 sekund cichego skupienia na początku każdego dnia nie jest chyba dużym wymaganiem – napisał w oświadczeniu.
Kelly J. Shackelford z Prawnego Instytutu Wolności (LLI), organizacji broniącej swobód religijnych, zauważył, że szczytem nietolerancji jest to, jeśli ktoś sprzeciwia się chwili ciszy w szkołach, gdyż obawia się, iż w tym czasie dzieci zdecydują się pomodlić.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025