USA: chwila ciszy przed zajęciami szkolnymi podtrzymana
2008-01-09 00:00:00
Ustawowo nakazana chwila ciszy, rozpoczynająca codziennie lekcje w teksańskich szkołach, nie jest propagowaniem religii, lecz zachętą do głębszego namysłu - orzekł sąd federalny, który w ten sposób podtrzymał obowiązujące od 5 lat stanowe przepisy. Legalność tego prawa, nakazującego uczniom także przysięgać na flagi amerykańską i stanową, chciała podważyć para rodziców, których dzieci uczęszczają do jednej ze szkół w północnym Teksasie.
Sędzia Barbara M.G. Lynn z federalnego sądu okręgowego w Dallas, uzasadniając wyrok, przyznała, że intencją niektórych senatorów, którzy doprowadzili do funkcjonowania stanowej ustawy o chwili ciszy przed lekcjami, była chęć przywrócenia "tylnymi drzwiami" modlitwy w szkołach.
Jednak - jak podkreśliła sędzia Lynn - inicjatywa ta bierze także pod uwagę świeckie sposoby przeżywania minuty ciszy. – Ustawodawcy kilkakrotnie podkreślają w dokumencie, że uczniowie mogą w tym czasie wpatrywać się w swoje buty, myśleć o czekających ich egzaminach, swoich domowych zwierzątkach lub zaangażować się w inne, niewerbalne formy aktywności. Mogą także, jeśli chcą, pomodlić się – powiedziała Lynn.
Dean Cook, adwokat strony skarżącej, w rozmowie z dziennikarzem lokalnej gazety "Chronicle" przyznaje, że jest rozczarowany orzeczeniem sądu, jednak, ma nadzieję, że sprawa pozwoliła uświadomić na nowo wielu ludziom kwestię rozdziału państwa od Kościoła.
Zadowolony z sentencji jest natomiast prokurator generalny stanu Teksas Greg Abbott. – W czasach, kiedy dzieci tak często muszą stawać w obliczu przemocy i społecznego nieładu, 60 sekund cichego skupienia na początku każdego dnia nie jest chyba dużym wymaganiem – napisał w oświadczeniu.
Kelly J. Shackelford z Prawnego Instytutu Wolności (LLI), organizacji broniącej swobód religijnych, zauważył, że szczytem nietolerancji jest to, jeśli ktoś sprzeciwia się chwili ciszy w szkołach, gdyż obawia się, iż w tym czasie dzieci zdecydują się pomodlić.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.