W. Brytania: ”produkcja” dzieci na części zamienne - prace legislacyjne trwają
2007-12-12 00:00:00
Wspólna Komisja Etyki Medycznej Związku Lekarzy Katolickich wystosowała do brytyjskiego parlamentu memorandum w sprawie wykorzystywania dzieci na części zamienne – donosi „Nasz Dziennik”. Mimo protestów ze strony środowisk katolickich i obrońców życia w Wielkiej Brytanii trwają prace nad ustawą legalizującą eksperymenty genetyczne z wykorzystaniem dzieci poczętych.
– Proces ustawowy jest na etapie dyskusji w komisji Izby Lordów. Od trzech tygodni trwa debata i prace w mniejszym gremium komisji mają się zakończyć w przyszłym tygodniu. Po posiedzeniach w nowym roku Izba Lordów przekaże sprawę niższej izbie parlamentu - Izbie Gmin. Potem projekt ustawy wróci do Izby Lordów. Raczej nie ma szans na jego wycofanie. To, co jest realne, to wprowadzenie poprawek – mówi, cytowana przez „NDz”, Emilia Klepacka z brytyjskiej organizacji The Catholic Union broniącej praw człowieka.
Również Wspólna Komisja Etyki Medycznej Związku Lekarzy Katolickich wystosowała do brytyjskiego parlamentu memorandum w tej sprawie. Sprzeciwiła się w nim ostro "tworzeniu" dzieci (metodą in vitro, a także przez klonowanie) i "hybryd ludzko-zwierzęcych" dla celów pseudobadawczych – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
W memorandum lekarze podkreślili, że szacunek dla życia wymaga, aby nauka i technologia zawsze służyły człowiekowi i jego integralnemu rozwojowi, a nie przeciwnie, jak to ma miejsce w przypadku procesowanych przepisów.
– Ustawa Human Fertilisation and Embriology Bill była w poniedziałek omawiana w Izbie Lordów, ale nie nastąpiły żadne zmiany – poinformowano w biurze prasowym brytyjskiego resortu zdrowia. – Nie ma szans na to, aby rząd zaniechał wprowadzania tej ustawy. Parlament zadecyduje, czy będą jakieś zmiany, ale jak dotychczas nie ma żadnych. Proces decyzyjny trwa i nie ma konkretnego terminu jego zakończenia – stwierdzono.
Emilia Klepacka uważa, że zgłoszone poprawki mają szansę na przyjęcie. Przeciwnikami ustawy są przede wszystkim środowiska katolickie a także protestanckie. Do protestów włączają się prawnicy, lekarze, naukowcy i etycy, m.in. Guild of Catholic Doctors i Linacre Centre for Healthcare Ethics. Posłowie najbardziej aktywni, będąc zarazem członkami Catholic Union, współpracują z lordem Danielem Brennanem i lordem Davidem Altonem oraz z kardynałem Cormac Murphy-O'Connorem, prymasem rzymskokatolickim Anglii i Walii. Lordowie ci nawołują do stworzenia przy rządzie narodowej komisji bioetycznej – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
– Sprzeciw wobec proponowanej ustawy zjednoczył denominacje chrześcijańskie, ale głównie pod przewodnictwem posłów katolickich. Staramy się zainteresować opinię publiczną tym problemem i prowokujemy debatę na ten temat, publikując komunikaty w prasie – mówi Klepacka, dodając, że organizowana jest także społeczna akcja pisania listów protestacyjnych do posłów. – Ludzie zaczynają się coraz więcej interesować tą sprawą - zastanawiać nad interesami finansowymi brytyjskiego rządu i agresją, z jaką komisja Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) promuje coraz to nowe zmiany w ustawach, by zagwarantować naukowcom brytyjskim pełną swobodę działania – podkreśla.
Według „Naszego Dziennika”, w Wielkiej Brytanii zmianie miałaby ulec także wizja rodzicielstwa. "Wspomagana" reprodukcja zaciemnia bowiem koncepcję rodzicielstwa, która będzie dalej modyfikowana w projekcie ustawy. Na przykład w podsekcji 2 (b) ustawa eliminuje odniesienie do potrzeby dziecka posiadania ojca, za to bierze pod uwagę możliwość posiadania przez dziecko dwojga rodziców płci żeńskiej. Definicja "matki" jest stosunkowo prosta (sekcja 39) - jako tej, która nosi w sobie dziecko, nawet jeżeli nie jest jego matką genetyczną. Jednakże - zdaniem autorów projektu - dziecko może mieć dwie matki, jak w przypadku związków homoseksualnych – czytamy w dzienniku.
Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.