W. Brytania: nowa ustawa określa kto może być kapłanem

2009-12-10 00:00:00
W. Brytania: nowa ustawa określa kto może być kapłanem

Biskupi katoliccy Anglii i Walii obawiają się prześladowań z powodu proponowanej nowej ustawy równościowej. Określa ona bowiem kto może zostać księdzem. Ustawa zakazuje dyskryminacji kandydatów na kapłanów ze względu na płeć i „orientację seksualną”.

15 grudnia w wyższej izbie parlamentu brytyjskiego odbędzie się debata nad projektem nowej ustawy równościowej, która ma położyć kres dyskryminacji w miejscu pracy. Biskupi wystosowali do katolickich członków Izby Lordów specjalne oświadczenie, prosząc ich o odrzucenie ustawy albo przynajmniej jej zmianę.

Zgodnie z projektem nowej ustawy równościowej Kościół uniknie szykan tylko wtedy, gdy zaakceptuje kobiety, aktywnych seksualnie pederastów i lesbijki oraz transseksualistów jako kandydatów na kapłanów. Co więcej, kapłani będą zobowiązani do spędzania 51 proc. swojego czasu na wyjaśnianiu i nauczaniu doktryny katolickiej albo na praktykowaniu nabożeństw. Projekt nie uwzględnia czasu księży spędzanego na pracy pasterskiej, modlitwie prywatnej oraz nauce, załatwianiu spraw administracyjnych, czy spraw związanych z budową lub utrzymaniem świątyń itp.

„Ta kontrowersyjna definicja kapłana została przyjęta przez rząd bez konsultacji i utrzymana mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez episkopat oraz przedstawicieli innych organizacji religijnych” – zauważyli w oświadczeniu hierarchowie.

8 grudnia rzecznik rządu skrytykował biskupów za to, że próbują wyłączyć katolickich księży z obowiązywania ustawy. W listopadzie tego roku Izba Gmin odrzuciła poprawkę, która dawałaby większą swobodę Kościołowi katolickiemu w ramach obowiązywania nowej ustawy równościowej. Obserwatorzy spodziewają się, że ustawa ta wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Richard Kornicki, koordynator parlamentarny biskupów stwierdził, że episkopat nie może się zgodzić z proponowaną przez rząd definicją kapłana. Powiedział on, iż prawnicy są pewni, że Kościół katolicki byłby ciągle nękany pozwami sądowymi z powodu dyskryminacji na tle seksualnym, skoro Kościół odrzuca kandydatów na księży, którzy nie są mężczyznami, są homoseksualistami, transseksualistami itp. Rząd tymczasem upiera się przy stwierdzeniu, że Kościół nie może pozostawać przy własnych poglądach na temat tego, kto może zostać kapłanem.

Katolicki prawnik Neil Addison, szef Centrum Prawnego im. Tomasza More’a, specjalizujący się w prawie dyskryminacyjnym stwierdził, że Kościół jako instytucja nie może zostać pozwany do sądu, ale pozywani będą biskupi, którym grozi kara pozbawienia wolności i wysoka grzywna, przez co majątek kościelny może zostać znacznie uszczuplony. Ponadto zauważył on, że biskupi nie będą w stanie utrzymać dyscypliny wśród duchowieństwa, bo prawo nie pozwoli im zabraniać kapłanom prowadzić „alternatywnych stylów życia”.

Zgodnie z nową ustawą katolickie szkoły oraz przychodnie zdrowia i inne instytucje będą musiały usunąć ze ścian krzyże, gdyż w przeciwnym razie będą one naruszały uczucia niechrześcijańskich pracowników.

Źródło: catholicnews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.