Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

2008-01-08 00:00:00
Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

Lord Carey, poprzedni, anglikański „arcybiskup” Canterbury popiera nową inicjatywę rządową, zmierzająca do zniesienia prawa dotyczącego obrazy uczuć religijnych – donosi „Daily Telegraph”. George Carey uważa, że obowiązujące prawo, chroniące wyłącznie anglikańskich chrześcijan jest przestarzałe i powinno być zniesione.

Ruch wspierany przez byłego zwierzchnika wspólnoty anglikańskiej, jak również pisarzy, wykładowców uniwersyteckich i artystów przywołał sprawę brytyjskiej nauczycielki Gillian Gibbons uwięzionej w Sudanie za obrazę uczuć religijnych wyznawców Mahometa, uznając ją za absurdalną. Nauczycielka zezwoliła dzieciom nazywać misia imieniem proroka.

W środę w Izbie Gmin będzie rozpatrywana poprawka rządu do obowiązującej obecnie ustawy Criminal Justice Bill, która ma uniemożliwić chrześcijanom występowanie do sądu z powodu obrazy uczuć religijnych.

Poprawka została przygotowana przez Evana Harrisa z Partii Liberalno-Demokratycznej, Franka Dobsona, byłego członka rządu Partii Pracy oraz konserwatystę Davida Wilshire’a.

Inicjatywa ta uzyskała wsparcie także innego, byłego anglikańskiego „biskupa” Oksfordu, lorda Johna Harrisa, Philipa Pullmana, autora obraźliwej dla chrześcijan trylogii „Mroczne materie”, Ricky Gervaisa, komika z telewizji BBC, Richarda Dawkinsa, kontrowersyjnego uczonego i ateisty oraz Nicka Hytnera, dyrektora Teatru Narodowego.

Wszyscy oni utrzymują, że prawo o obrazie uczuć religijnych „nie ma żadnego praktycznego celu” i służy działaczom chrześcijańskim za środek przy pomocy którego „zastraszają i uciszają” nadawców telewizyjnych i radiowych, wydawców pism oraz wystawców sztuk.

Napisali oni list, w którym czytamy: „Przestarzałe prawo zwyczajowe dotyczące wytaczania komuś procesu o zniesławienie z powodu obrazy uczuć religijnych podaje się, aby chronić przekonania religijne a nie ludzi i wspólnoty. Większość komentatorów religijnych jest zdania, że Wszechmocny wcale nie potrzebuje «ochrony» takiego prawa”.

„Wcale nie chroniąc porządku publicznego – do czego znacznie bardziej nadają się inne przepisy prawne – prawo to w rzeczywistości niszczy społeczną spójność. Jest ono dyskryminujące przez to, że chroni jedynie przed atakami na chrześcijaństwo i hierarchów kościoła anglikańskiego, i dlatego powoduje wykluczenie innych religii, których wrażliwość powinna także być chroniona przepisami prawa karnego. Wywołuje ono także poczucie krzywdy wśród mniejszości religijnych z tego powodu, że nie mogą one korzystać z własnej wersji takiego prawa” – piszą dalej sygnatariusze listu.

W ub. miesiącu Sąd Najwyższy odrzucił pozew ewangelickiej grupy domagającej się ukarania dyrektora stacji BBC za obrazę uczuć religijnych z powodu wyświetlania obrazoburczego musicalu Jerrego Springera - The Opera. Autor „dzieła” - Stewart Lee jest m.in. sygnatariuszem listu.

Źródło: "The Daily Telegraph", AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.