Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

2008-01-08 00:00:00
Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

Lord Carey, poprzedni, anglikański „arcybiskup” Canterbury popiera nową inicjatywę rządową, zmierzająca do zniesienia prawa dotyczącego obrazy uczuć religijnych – donosi „Daily Telegraph”. George Carey uważa, że obowiązujące prawo, chroniące wyłącznie anglikańskich chrześcijan jest przestarzałe i powinno być zniesione.

Ruch wspierany przez byłego zwierzchnika wspólnoty anglikańskiej, jak również pisarzy, wykładowców uniwersyteckich i artystów przywołał sprawę brytyjskiej nauczycielki Gillian Gibbons uwięzionej w Sudanie za obrazę uczuć religijnych wyznawców Mahometa, uznając ją za absurdalną. Nauczycielka zezwoliła dzieciom nazywać misia imieniem proroka.

W środę w Izbie Gmin będzie rozpatrywana poprawka rządu do obowiązującej obecnie ustawy Criminal Justice Bill, która ma uniemożliwić chrześcijanom występowanie do sądu z powodu obrazy uczuć religijnych.

Poprawka została przygotowana przez Evana Harrisa z Partii Liberalno-Demokratycznej, Franka Dobsona, byłego członka rządu Partii Pracy oraz konserwatystę Davida Wilshire’a.

Inicjatywa ta uzyskała wsparcie także innego, byłego anglikańskiego „biskupa” Oksfordu, lorda Johna Harrisa, Philipa Pullmana, autora obraźliwej dla chrześcijan trylogii „Mroczne materie”, Ricky Gervaisa, komika z telewizji BBC, Richarda Dawkinsa, kontrowersyjnego uczonego i ateisty oraz Nicka Hytnera, dyrektora Teatru Narodowego.

Wszyscy oni utrzymują, że prawo o obrazie uczuć religijnych „nie ma żadnego praktycznego celu” i służy działaczom chrześcijańskim za środek przy pomocy którego „zastraszają i uciszają” nadawców telewizyjnych i radiowych, wydawców pism oraz wystawców sztuk.

Napisali oni list, w którym czytamy: „Przestarzałe prawo zwyczajowe dotyczące wytaczania komuś procesu o zniesławienie z powodu obrazy uczuć religijnych podaje się, aby chronić przekonania religijne a nie ludzi i wspólnoty. Większość komentatorów religijnych jest zdania, że Wszechmocny wcale nie potrzebuje «ochrony» takiego prawa”.

„Wcale nie chroniąc porządku publicznego – do czego znacznie bardziej nadają się inne przepisy prawne – prawo to w rzeczywistości niszczy społeczną spójność. Jest ono dyskryminujące przez to, że chroni jedynie przed atakami na chrześcijaństwo i hierarchów kościoła anglikańskiego, i dlatego powoduje wykluczenie innych religii, których wrażliwość powinna także być chroniona przepisami prawa karnego. Wywołuje ono także poczucie krzywdy wśród mniejszości religijnych z tego powodu, że nie mogą one korzystać z własnej wersji takiego prawa” – piszą dalej sygnatariusze listu.

W ub. miesiącu Sąd Najwyższy odrzucił pozew ewangelickiej grupy domagającej się ukarania dyrektora stacji BBC za obrazę uczuć religijnych z powodu wyświetlania obrazoburczego musicalu Jerrego Springera - The Opera. Autor „dzieła” - Stewart Lee jest m.in. sygnatariuszem listu.

Źródło: "The Daily Telegraph", AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.