Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

2008-01-08 00:00:00
Wielka Brytania: anglikanie i ateiści chcą zniesienia prawnej ochrony uczuć religijnych

Lord Carey, poprzedni, anglikański „arcybiskup” Canterbury popiera nową inicjatywę rządową, zmierzająca do zniesienia prawa dotyczącego obrazy uczuć religijnych – donosi „Daily Telegraph”. George Carey uważa, że obowiązujące prawo, chroniące wyłącznie anglikańskich chrześcijan jest przestarzałe i powinno być zniesione.

Ruch wspierany przez byłego zwierzchnika wspólnoty anglikańskiej, jak również pisarzy, wykładowców uniwersyteckich i artystów przywołał sprawę brytyjskiej nauczycielki Gillian Gibbons uwięzionej w Sudanie za obrazę uczuć religijnych wyznawców Mahometa, uznając ją za absurdalną. Nauczycielka zezwoliła dzieciom nazywać misia imieniem proroka.

W środę w Izbie Gmin będzie rozpatrywana poprawka rządu do obowiązującej obecnie ustawy Criminal Justice Bill, która ma uniemożliwić chrześcijanom występowanie do sądu z powodu obrazy uczuć religijnych.

Poprawka została przygotowana przez Evana Harrisa z Partii Liberalno-Demokratycznej, Franka Dobsona, byłego członka rządu Partii Pracy oraz konserwatystę Davida Wilshire’a.

Inicjatywa ta uzyskała wsparcie także innego, byłego anglikańskiego „biskupa” Oksfordu, lorda Johna Harrisa, Philipa Pullmana, autora obraźliwej dla chrześcijan trylogii „Mroczne materie”, Ricky Gervaisa, komika z telewizji BBC, Richarda Dawkinsa, kontrowersyjnego uczonego i ateisty oraz Nicka Hytnera, dyrektora Teatru Narodowego.

Wszyscy oni utrzymują, że prawo o obrazie uczuć religijnych „nie ma żadnego praktycznego celu” i służy działaczom chrześcijańskim za środek przy pomocy którego „zastraszają i uciszają” nadawców telewizyjnych i radiowych, wydawców pism oraz wystawców sztuk.

Napisali oni list, w którym czytamy: „Przestarzałe prawo zwyczajowe dotyczące wytaczania komuś procesu o zniesławienie z powodu obrazy uczuć religijnych podaje się, aby chronić przekonania religijne a nie ludzi i wspólnoty. Większość komentatorów religijnych jest zdania, że Wszechmocny wcale nie potrzebuje «ochrony» takiego prawa”.

„Wcale nie chroniąc porządku publicznego – do czego znacznie bardziej nadają się inne przepisy prawne – prawo to w rzeczywistości niszczy społeczną spójność. Jest ono dyskryminujące przez to, że chroni jedynie przed atakami na chrześcijaństwo i hierarchów kościoła anglikańskiego, i dlatego powoduje wykluczenie innych religii, których wrażliwość powinna także być chroniona przepisami prawa karnego. Wywołuje ono także poczucie krzywdy wśród mniejszości religijnych z tego powodu, że nie mogą one korzystać z własnej wersji takiego prawa” – piszą dalej sygnatariusze listu.

W ub. miesiącu Sąd Najwyższy odrzucił pozew ewangelickiej grupy domagającej się ukarania dyrektora stacji BBC za obrazę uczuć religijnych z powodu wyświetlania obrazoburczego musicalu Jerrego Springera - The Opera. Autor „dzieła” - Stewart Lee jest m.in. sygnatariuszem listu.

Źródło: "The Daily Telegraph", AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025