Wielka Brytania: mimo emigracji z Polski katolicyzm coraz słabszy
2008-01-15 00:00:00

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w Wielkiej Brytanii liczba katolickich chrztów dzieci między pierwszym a trzynastym rokiem życia wzrosła aż o jedną czwartą - podał londyński Ośrodek Badań Duszpasterskich. Według specjalistów, wynika to z dążenia rodziców do zapewnienia najmłodszym lepszego poziomu nauczania w szkołach katolickich.
Między rokiem 1958 a 2005 odsetek "wczesnych" chrztów, a więc dokonywanych tuż po urodzeniu, spadł z 85 do 64 proc. w stosunku do ogółu urodzeń. W tym samym czasie wskaźnik późnych chrztów - między pierwszym a trzynastym rokiem życia - wzrósł z 5 do 30 procent. Spadła również liczba późnych chrztów.
W roku 2005 w Kościele katolickim w Anglii i Walii ochrzczono ponad 20 tys. dzieci między 1. a 13. rokiem życia. Dla porównania - w r. 1958 takich chrztów było zaledwie niespełna 7 tysięcy.
Według londyńskiego ośrodka wzrost liczby późnych chrztów wynika z faktu, iż rodzice pragną posłać swoje dzieci do katolickich placówek oświatowych, które wymagają przedstawienia zaświadczenia "o byciu katolikiem". Zdaniem Anthony'ego Spencera, dyrektora ośrodka, na sytuację taką ma wpływ bardzo dobra opinia o szkołach katolickich.
Opublikowane obecnie statystyki ujawniły także tendencję dość niepokojącą dla katolickiej wspólnoty w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniego półwiecza liczba wiernych spadła tam aż o 23 proc. - z ponad 5 milionów w 1958 do niespełna 4 milionów w 2005. O prawie 70 proc. zmniejszyła się także liczba neofitów, zaś liczba zawieranych katolickich małżeństw, mimo napływu imigrantów z Irlandii i Polski, zmalała z 69 tysięcy w 1958 r. do zaledwie 15 tysięcy w roku 2005.
Obecnie Kościół katolicki w Anglii i Walii prowadzi prawie 2,5 tys. szkół, z czego 1,8 tys. to szkoły podstawowe (primary schools), a niespełna 400 - szkoły "drugiego stopnia" (secondary schools).
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025