Wielka Brytania: mimo emigracji z Polski katolicyzm coraz słabszy
2008-01-15 00:00:00
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w Wielkiej Brytanii liczba katolickich chrztów dzieci między pierwszym a trzynastym rokiem życia wzrosła aż o jedną czwartą - podał londyński Ośrodek Badań Duszpasterskich. Według specjalistów, wynika to z dążenia rodziców do zapewnienia najmłodszym lepszego poziomu nauczania w szkołach katolickich.
Między rokiem 1958 a 2005 odsetek "wczesnych" chrztów, a więc dokonywanych tuż po urodzeniu, spadł z 85 do 64 proc. w stosunku do ogółu urodzeń. W tym samym czasie wskaźnik późnych chrztów - między pierwszym a trzynastym rokiem życia - wzrósł z 5 do 30 procent. Spadła również liczba późnych chrztów.
W roku 2005 w Kościele katolickim w Anglii i Walii ochrzczono ponad 20 tys. dzieci między 1. a 13. rokiem życia. Dla porównania - w r. 1958 takich chrztów było zaledwie niespełna 7 tysięcy.
Według londyńskiego ośrodka wzrost liczby późnych chrztów wynika z faktu, iż rodzice pragną posłać swoje dzieci do katolickich placówek oświatowych, które wymagają przedstawienia zaświadczenia "o byciu katolikiem". Zdaniem Anthony'ego Spencera, dyrektora ośrodka, na sytuację taką ma wpływ bardzo dobra opinia o szkołach katolickich.
Opublikowane obecnie statystyki ujawniły także tendencję dość niepokojącą dla katolickiej wspólnoty w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniego półwiecza liczba wiernych spadła tam aż o 23 proc. - z ponad 5 milionów w 1958 do niespełna 4 milionów w 2005. O prawie 70 proc. zmniejszyła się także liczba neofitów, zaś liczba zawieranych katolickich małżeństw, mimo napływu imigrantów z Irlandii i Polski, zmalała z 69 tysięcy w 1958 r. do zaledwie 15 tysięcy w roku 2005.
Obecnie Kościół katolicki w Anglii i Walii prowadzi prawie 2,5 tys. szkół, z czego 1,8 tys. to szkoły podstawowe (primary schools), a niespełna 400 - szkoły "drugiego stopnia" (secondary schools).
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.