Wielka Brytania: ministrowie nie mogą głosować w zgodzie z własnym sumieniem
2007-12-17 00:00:00
Ministrowie rządu, których wcześniej poproszono o wsparcie niemoralnej ustawy, regulującej kwestie zapłodnienia in vitro (IVF), teraz mają bezwzględny zakaz głosowania przeciwko niej. W przeciwnym wypadku będą musieli opuścić rząd – donosi CNA.
Wśród kwestii, które wywołują poważne wątpliwości przy rozpatrywaniu projektu ustawy Human Fertilization and Embryology Bill, są m.in. usunięcie wymogu istnienia ojca – tylko w takim wypadku klinika mogła zastosować metodę zapłodnienie in vitro – i zobowiązanie do uznania pary homoseksualnej za prawnych rodziców.
Kardynał Cormac Murphy-O’Connor, arcybiskup Westminister nazwał ustawę „gruntownie złą”. W podobnym tonie wypowiedział się arcybiskup Yorku John Sentamu.
Zwykle podczas głosowań w kwestiach sumienia członków rządu nie obowiązywała dyscyplina. Jednakże tym razem ustawa ta jest szczególnie ważna dla liderów lewicowej partii rządzącej Labour Party. Już wcześniej przeforsowała ona szereg ustaw pro-aborcyjnych i pro-homoseksualnych, jak również zezwalających na prowadzenie badań nad komórkami macierzystymi uzyskiwanymi w wyniku aborcji.
Spośród członków rządu, z takiego obrotu sprawy najbardziej niezadowoleni są Ruth Kelly, minister transportu i zarazem członek Opus Dei oraz Dese Brown, minister obrony.
Jest bardzo prawdopodobne, że ministrowie, którym ta ustawa nie odpowiada, nie pojawią się na głosowaniu. W Izbie Gmin zasiada 64 parlamentarzystów katolików.
Źródło: CatholicNewsAgency, oprac. AS.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.