Wielka Brytania: zgoda na tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych
2008-01-18 00:00:00
Prawdopodobnie, w ciągu zaledwie kilku tygodni od odrzucenia przez Izbę Lordów poprawki mówiącej o zakazie tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych, taka hybryda jednak powstanie – donosi LifeSiteNews.com.
W 2006 r. naukowcy z King College London oraz z University of Newcastle-upon-Tyne zwrócili się do Brytyjskiej Komisji ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (HEFA) z wnioskiem o wydanie zgody na tworzenie w celach badawczych zarodków ludzko-zwierzęcych (chodziło o badania nad komórkami macierzystymi powstałymi z połączenia komórek ludzkich z krowimi).
Już we wrześniu ub. roku HEFA wydała zgodę tym dwóm instytutom badawczym a wczoraj Komisja potwierdziła, że naukowcy mogą dalej prowadzić badania w tym kierunku.
Naukowcy próbują stworzyć mieszane komórki macierzyste, poprzez wprowadzenie do komórki zwierzęcej, z której usunięto uprzednio jądro - DNA komórki ludzkiej. Celem tego zabiegu jest produkcja embrionalnych komórek macierzystych, które są zdolne do nieograniczonej liczby podziałów i dostosowywania się do innych komórek. W ten sposób pozyskane komórki macierzyste naukowcy chcą wykorzystać do odbudowy zniszczonych tkanek, a przez to - do leczenia choroby Alzheimera, Parkinsona, czy zawału serca. Powstałe w wyniku eksperymentów zarodki hybrydowe mają być niszczone po 14 dniach od ich uzyskania.
Jeśli ustawa Human Fertilization and Embryology zostanie przyjęta przez parlament bez poprawki, wówczas różne brytyjskie ośrodki badawcze będą mogły prowadzić eksperymenty z hybrydami ludzko-zwierzęcymi. Ostatnio Izba Lordów odrzuciła poprawkę, która zakazywałaby tego typu działań.
John Smeaton, prezes ogólnokrajowej organizacji broniącej życia Society for the Protection of Unborn Children nazwał decyzję Komisji HEFA „tragicznym upadkiem godności ludzkiej w Wielkiej Brytanii”.
– To jest tworzenie kategorii istnień uważanych za „pod-ludzi”, które mogą być wykorzystywane jako surowiec dla innych członków społeczności ludzkiej. W rezultacie tworzy się nową klasę niewolników – stwierdził Smeaton.
Trzecie czytania ustawy odbędzie się nie wcześniej niż 28 stycznia tego roku. Rządząca Partia Pracy, optująca za ustawą, wymaga od swoich członków dyscypliny partyjnej .
– Parlamentarzyści muszą zdecydować, czy są po stronie dobra czy zła? Czy są za dobrem czy złem? Przyszłe pokolenia będą patrzeć na to jak zagłosowali i co mówili w czasie debat, tak jak patrzymy teraz na debaty i głosowanie nad ustawą o aborcji (Abortion Act ) z 1967 r. – podkreśla Smeaton.
Wielka Brytania jest jedynym państwem na świecie, w którym zezwolono na kontynuowanie badań nad hybrydami ludzko-zwierzęcymi. Sami naukowcy są podzieleni i uważają, że HEFA nie powinna podejmować tego typu decyzji bez zgody parlamentu. Nawet gdyby parlament uchwalił ustawę zezwalającą na tego typu eksperymenty, to i tak nie zmienia to faktu, że użycie ludzko-zwierzęcych embrionów, zawsze będzie naruszało godność człowieka.
Tego typu eksperymentom sprzeciwia się Watykan. Przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita”, biskup Elio Sgreccia powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego we wrześniu ub. roku, że takie działania są „potwornym aktem przeciwko ludzkiej godności", który jest „wbrew zasadom moralnym, nie tylko katolickim, religijnym czy wyznawanym przez obrońców życia, ale także wbrew moralności racjonalnej, która dotychczas była jasno wyrażana we wszelkich umowach międzynarodowych”.
Źródło: LifeSiteNews.com, Polskie Radio, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.